Poniedziałkowe szaleństwo zakupów w sieci

fot.HebiFot/pixabay.com

fot.HebiFot/pixabay.com

Poniedziałek po weekendzie Święta Dziękczynienia to Cyber Monday (cybernetyczny poniedziałek) – dzień zakupów internetowych, stanowiący kontynuację czarnego piątku i z każdym rokiem przynoszący sprzedawcom coraz większe zyski.

Internetowe zakupy są wśród Amerykanów coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, aby zapełnić wirtualny koszyk prawdziwymi towarami nie trzeba nawet wstawać z kanapy. Jednak częściej niż w tradycyjnych sklepach paść możemy ofiarami oszustów i złodziei danych.

Oto kilka rad dla amatorów internetowych zakupów:

Kupuj tylko i wyłącznie na sprawdzonych, godnych zaufania stronach internetowych. Better Business Bureau na swojej stronie internetowej www.bbb.org posiada listę bezpiecznych dla konsumenta sklepów internetowych.

Chroń swoje dane personalne. Upewnij się, że strona internetowa, z której zamierzasz skorzystać w przejrzysty sposób wyjaśnia, jakiego typu dane personalne potrzebne są, aby dokonać zakupu oraz w jaki sposób zamierza ich użyć i chronić. Jeśli nie możesz znaleźć informacji dotyczących ochrony danych personalnych, rozważ zakupy u innego sprzedawcy.

Płać kartą kredytową. Według prawa federalnego kupujący ma prawo do zwrotu pieniędzy w przypadku nieotrzymania kupionego towaru. Możesz także odmówić zapłaty, jeśli sprzedający naliczy dodatkowe opłaty lub ukryte koszty.

Wydrukuj i zatrzymaj wszystkie rachunki i dowody zapłaty, nie kasuj emaili otrzymanych od sprzedawcy. W razie reklamacji lub nieuczciwości sprzedającego mogą one posłużyć jako dowody i pomóc w odzyskaniu pieniędzy.

Przede wszystkim, nie wierz w każde zapewnienie o promocjach i ofertach, szczegółowo czytaj warunki promocji, szczególną uwagę zwróć na informacje zapisane drobnym drukiem. Jeśli oferta jest “zbyt piękna, by była prawdziwa” – prawdopodobnie kryje się za nią marketingowy podstęp, a zakup może okazać się nieopłacalnym błędem.

(gd)

Categories: Chicago, Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*