Polski psychiatra i terapeutka oskarżeni o fałszowanie dokumentów imigracyjnych

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

Lekarz i terapeutka zostali aresztowani po zarzutem wystawiania imigrantom fałszywych zaświadczeń, które zwalniały ich ze zdawania testów podczas egzaminów na obywatelstwo. 

Psychiatra dr Marek Walczyk i Katarzyna Fergemann, terapeutka zatrudniona w gabinecie lekarskim na północno-zachodnich przedmieściach Chicago zostali oskarżeni o wystawianie  niezgodnych  z prawdą zaświadczeń, że osoby ubiegające się o obywatelstwo są niepełnosprawne intelektualnie.

“Podejrzani potwierdzali, że rzekomo wykryte schorzenia uniemożlwiają imigrantom wzięcie udziału w egzaminie z wiedzy o historii Stanów Zjednoczonych i znajomości języka angielskiego”  – czytamy w akcie oskarżenia.

Medyczne zaświadczenie o upośledzeniu zezwala aplikantom na otrzymanie obywatelstwa USA bez koniecznosci zdawania wymaganych testów.

Prokuratura ustaliła, że Fergemann diagnozowała u pacjentów poważne trudności w nauce, będące wynikiem rzekomych schorzeń psychicznych, choć zdawała sobie sprawę, że pacjenci nie cierpią na tego typu choroby.

Dr Walczyk poświadczał diagnozy terapeutki na formularzach przedkładanych władzom imigracyjnym.

W czwartek podejrzani znaleźli się w areszcie. 59-letni Walczyk z Norridge i 38-letnia Fergemann z Chicago przed sądem nie przyznali się do oszustwa i pomocy w nielegalnym uzyskiwaniu obywatelstwa.

Oskarżeni, którym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności, zostali zwolnieni z aresztu po zapłaceniu 15 tys. dol. kaucji. Rozprawę ustalono na 7 stycznia – informuje “Chicago Tribune”. (ak)

Categories: Chicago

Comments

 1. Zbigniew
  Zbigniew 4 grudnia, 2015, 14:18

  Tania sensacja i przedruki PAP albo Chicago Tribune

  Reply this comment
 2. donna
  donna 4 grudnia, 2015, 22:47

  Czy nie lepiej bylo pouczyc sie testow i teraz miec spokojna glowe A przeciez teraz wszystko moze sie zdarzyc ,moga miec nawet sprawe w sadzie.Ludzie zawsze szukaja sobie klopotow,.

  Reply this comment
 3. Przedruk
  Przedruk 5 grudnia, 2015, 07:36

  Zbigniee 99% portali internetowych to sa przedruki skad ty sie urwales

  Reply this comment
 4. JASIO
  JASIO 6 grudnia, 2015, 07:48

  Oczywiscie ze jest to przedruk z jakies gazety.Zbieraniem informacji zajmuja sie agencje prasowe.Agencja prasowa – instytucja prasowa, zajmująca się dostarczaniem materiału innym mediom – gazetom, radiu, telewizji, a także serwisom internetowym. Dzięki temu media te mogą zaoszczędzić na kosztach utrzymywania własnych korespondentów, zagranicznych i terenowych. Agencje zatrudniają dziennikarzy.
  Nie uwazam,ze jest to tania sensacja.Ktos kto zyje co najmniej 5 lat w tym kraju i nie moze nauczyc sie odpowiedzi na 100 pytan egzaminacyjnych to czlek chory wymagajacy pomocy medycznej o ile nie jest za pozno na interwencje lekarza.Ja swoja papuge nauczylem 4 pytan pomimo ze sadzi sie iz ptaki sa glupie.

  Reply this comment
 5. Hary
  Hary 16 sierpnia, 2017, 09:44

  A ja do nich chodzilem sie leczyc . Przepisywal mi tabletki , ktorych nie bylo w aptece . Dziekuje panie Walczyk . Juz prawo ,,zatanczy”z panem walczyka .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*