Krzysztof „Chris” Hanusiak. Polski kandydat na burmistrza Niles

Przez długi czas imigranci z Polski nie uczestniczyli w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych. Działo się tak przede wszystkim ze względu na nieznajomość języka, albo dlatego, że poza wspólnotami wokół kościołów nie istniały żadne inne wspólnoty, w tym wspólnoty polityczne. Teraz jest szansa na zmianę i aktywniejszy udział Polonii w życiu politycznym w USA. Na razie na szczeblu lokalnym…

fot. Krzysztof "Chris" Hanusiak

fot. Krzysztof „Chris” Hanusiak

Jednym z pierwszych polityków o polskich korzeniach był Peter Kiolbassa, który rozpoczął karierę polityczną jako kongresmen stanowy, a następnie sprawował funkcję skarbnika w mieście Chicago. Peter Kiolbassa jest również znany jako współtwórca tzw. Stanisławowa (parafii pw. Św. Stanisława Kostki – przyp.red.). Przez lata wielu innych Amerykanów polskiego pochodzenia angażowało się politycznie, ale od 1970 roku, ze względu na zmiany w populacji miasta, wyraźnie widać spadek tej tendencji. Dziś, znowu obserwujemy zmiany i polscy liderzy ponownie stają się widoczni i aktywni na scenie politycznej.

W kwietniu mieszkańcy Niles będą mieli możliwość wybrania na burmistrza urodzonego w Lęborku i wychowanego w polonijnej dzielnicy „Jackowo” Krzysztofa “Chrisa” Hanusiaka. Hanusiak do USA wraz z rodziną przeprowadził się w 1972 roku. Po ukończeniu chicagowskiego liceum Carl Schurz High School wstąpił do armii i kilka lat służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu służby ożenił się, przeprowadził do Niles na przedmieściach Chicago i tutaj rozpoczął działalność biznesową, którą wraz z żoną prowadzi do dziś.

Chris Hanusiak od 2010 roku jest radnym miasta Niles, a ostatnio także kandydatem na burmistrza. Jak mówi Polak, wielu radnych dostrzega w nim „silnego i uczciwego lidera, ipopiera jego kandydaturę”.

Hanusiak mówi płynnie po polsku, dzięki czemu aktywnie działa na rzecz mieszkających w Niles Polaków. We wrześniu 2011 roku uczestniczył w uroczystym nadaniu odcinkowi Milwaukee Ave. przy Pomniku Katyńskim na wysokości cmentarza Św. Wojciecha imienia Wojciecha Seweryna.

Krzysztof “Chris” Hanusiak konsekwentnie działa na sprawiedliwości, uczciwości i przejrzystości w życiu publicznym, mimo – że jak mówi – często spotyka się z oporem lokalnych władz.

Wybory do władz Niles odbędą się 9 kwietnia.

Więcej informacji na temat polskiego kandydata na stanowisko burmistrza Niles znaleźć można na stronie:

www.Niles2013.com

Categories: Chicago, Polityka

Comments

 1. Aga
  Aga 1 marca, 2013, 01:29

  Zycze powodzenia i nasladowania.
  Wiecej takich aktywnych Polakow powinno pokazywac sie no i oczywiscie powinni byc oni wspierani przez innych Polakow
  Pisze ze powinni byc wspierani a nie z zazdrosci oddawac glosy na byle kogo

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*