Polonijni narciarze na start!

Nadejście wiosny nie do końca oznacza koniec sezonu narciarskiego, wręcz przeciwnie – jego kulminację. Właśnie na przełomie marca i kwietnia, co roku, chicagowski klub narciarski „Tatry” organizuje Międzynarodowe Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Na starcie staje ponad setka uczestnikόw, od najmłodszych – kilkulatkόw, po prawdziwych seniorόw (jeden z bohaterόw mistrzostw, Julian Pawłowski zbliża się do 80-tki…)

fot.Tatry Ski Club/ Najbliższe Międzynarodowe Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie rpzoczynaja się 6 kwietnia w Breckenridge

Na zawody zjeżdżają i gόrale i „cepry”. Przyjeżdzają miłośnicy białego szaleństwa z Chicago i Nowego Jorku, są goście z Toronto i innych miast Kanady; specjalnie na tę okazję przylatują narciarze z Polski.

– Jeszcze w 1980 roku dwa kluby narciarskie zorganizowały zawody polonijne w stanie Wisconsin – mόwi portalowi InformacjeUSA Piotr Chowaniec, prezes klubu Tatry – parę lat pόźniej grupa narciarzy doszła do wniosku, że skoro wszyscy i tak jeżdżą w poszukiwaniu większych emocji do Kolorado, gdzie są znacznie lepsze ośrodki i warunki, to dlaczego nie zorganizować mistrzostw właśnie tam.

Inicjatorem i pomysłodawcą pierwszych zawodόw w Kolorado był Andrzej Gędłek, znany w Chicago działacz w środowisku gόralskim i dziennikarz radiowy, autor programu „Na Gόralską Nutę”. Pierwsze zawody w Kolorado odbyły się w Copper Mtn. Wzięło w nich udział 35 uczestnikόw i choć liczba ta nie była jeszcze imponująca, to ziarno zostało zasiane…

W kolejnych latach impreza cieszyła się rosnącym zainteresowaniem. – Rok pόźniej, rόwnież w Copper było już 50 zawodnikόw na starcie, w trzecich zawodach udział wzięła już prawie setka uczestnikόw – mόwi prezes Chowaniec. Trzecie zawody odbyły się w Keystone, pόźniej narciarze jeszcze kilkakrotnie zmieniali lokalizację (Winter Park, Loveland).  Jednak to właśnie gόra Copper najczęściej gościła polonijnych zawodnikόw.

W ubiegłym roku klub narciarski „Tatry” zdecydował się na eksperyment. Postanowiono zorganizować zawody w Hunter Mtn. w stanie Nowy Jork. I choć organizatorzy niezwykle chwalili sobie przygotowanie tras i stokόw, to impreza nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i zdecydowano się na powrόt w Gόry Skaliste.

– Udało nam się dotrzeć do jednego z najpiękniejszych ośrodkόw narciarskich nie tylko w Ameryce, ale i na świecie, przepiękna wioska z wieloma butikami, barami, miejscami gdzie można się zrelaksować po ciężkim dniu – nie kryje radości Piotr Chowaniec – Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się tam dotrzeć, bo prόbowałem wiele razy – bez powodzenia. W tym roku zawody odbędą się w Breckenridge, w moim ulubionym ośrodku narciarskim – dodaje prezes „Tatr”.

Sporty zimowe do najtańszych niestety nie należą. Wyjazd rodzinny do Kolorado często więc wiąże się z ogromnymi kosztami, z ktόrych olbrzymią część stanowią karnety na wyciągi. Dzięki temu, że klubowi „Tatry” udaje się corocznie zgromadzić dużą grupę narciarzy, ośrodki oferują specjalne ceny dla uczestnikόw zawodόw oraz osόb, ktόre im towarzyszą – bilety na wyciągi w całym tygodniu, w ktόrym odbywa się impreza, można kupić już nawet trzykrotnie taniej niż w kasie ośrodka. – Co ważne, bilety są ważne na pięć wspaniałych ośrodkόw,  nie tylko w Breckenridge, ale także Vail, Keystone, Arapahoe Basin (najwyżej położony ośrodek narciarski w Ameryce Pόłnocnej – przyp. red.), czy Beaver Creek – zauważa prezes Chowaniec.

Zawodnicy do Kolorado wyjeżdżają już 2 kwietnia. Pierwsze przejazdy zawodόw odbędą się 6 kwietnia (oficjalne treningi), 7 i 8 kwietnia zawodnicy staną na starcie slalomu i slalomu giganta. Uczestnicy będą rywalizować o Puchar Konsula Generalnego RP w Los Angeles.

Więcej informacji: www.tatryskiclub.com  lub 312-771-9800

Daniel Bociąga, Chicago

Categories: Chicago, Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*