Polityczne igrzyska, czyli Tydzień Pamięci Narodowej w Chicago

„To był zamach” – z takim przesłaniem w tle odbywały się w Chicago obchody Tygodnia Pamięci Narodowej, poświęcone pierwszej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem. Organizatorzy obiecywali duch pojednania, refleksję i modlitwę. Tymczasem skończyło się na wiecu politycznym.

fot. Tydzień Pamięci Narodowej miał być czasem refleksji i modlitwy. Skończyło sie na polityce…

Uczestników spotkania z przybyłymi specjalnie na te obchody gośćmi z Polski: Zuzanną Kurtyką , Beatą Gosiewską, Ewą Stankiewcz i Janem Pospieszalskim, w Centrum Kopernikowskim w Chicago przywitano słowami Jarosława Kaczyńskiego, przestrzegającego przed odradzającym się rosyjskim imperializmem i mówiącego o sąsiadach Polski czyhających na jej niepodległość. Około tysiąca osób nagrodziło te słowa gromkimi brawami.

Od początku obchodów rocznicy w Chicago wszystkie wypowiedzi gości z Polski utrzymane były w tonie wzywającym do walki o obronę suwerenności ojczyzny i konieczność dojścia do prawdy o tym, co stało się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Autorka pokazywanego w Wietrznym Mieście filmu „Solidarni 2010” Ewa Stankiewicz o oddaniu śledztwa w sprawie śmierci głowy państwa w ręce Rosji mówiła: „To tak, jakby Ameryka oddała śledztwo w sprawie World Trade Center w ręce Al-Kaidy”.

Radykalizm wypowiedzi przybyłych z kraju uczestników rocznicowych obchodów wtopił się w nastroje części Polonii chicagowskiej, która licznie uczestniczyła w spotkaniach i pokazach filmu „Solidarni 2010” i najnowszego filmu Staniszewskiej i Pospieszalskiego pt.: ”Krzyż”.

– Nareszcie ktoś przyjechał do nas, by powiedzieć prawdę o Smoleńsku, o tym, że był to zamach, a Tusk i jemu podobni to zdrajcy, którzy powinni wisieć – podsumowuje spotkanie z gośćmi z kraju Dariusz Drozdowski, jeden z jego uczestników.

Zuzanna Kurtyka do Centrum Kopernikowskiego przyniosła londyński „Nowy Czas”, gdzie znajduje się publikacja dotycząca zakłamywania śledztwa: – Kwestie odczytane na ścieżkach dźwiękowych są zafałszowane w sposób totalny. W kabinie pilotów w ogóle nie było generała Błasika – dowodziła powołując się na opinię bliżej nieokreślonego zespołu ekspertów z Londynu, wdowa po szefie IPN Januszu Kurtyce.

O tym, że mamy do czynienia z zamachem przekonywał także Jan Pospieszalski: – Tutaj nikt nie zachowuje się normalnie. Skoro to był zwykły wypadek, to po cholerę tyle matactw, krętactw, przemontowywania taśm.

Goście z Polski przyjechali do Chicago z jasno sprecyzowanym przesłaniem: katastrofa sprzed roku była zamachem, polski rząd to zdrajcy, którzy powinni wisieć, na pogrzeb prezydenta nie dolecieli tylko ci, którzy nie chcieli, śmierć Lecha Kaczyńskiego ułatwiła podpisanie umowy gazowej z Rosją, a przynajmniej połowa społeczeństwa polskiego chce na ulicy bić się o prawdę o Smoleńsku.

Ale nie wszyscy bezkrytycznie spijali prawdę z ust gości z ojczyzny. 32 -letni Jarek, proszący o zachowanie anonimowości, mówi: – To co oni tu robią, to manipulacja i namawianie do jakiejś wojny domowej, to ekstrema, od której trzeba uciekać. Wyszedłem ze spotkania , bo zacząłem odnosić wrażenie, że prawdziwi Polacy, to tylko ci, którzy myślą tak, jako oni. I jest mi smutno, że przy okazji tak tragicznej rocznicy, na naszych oczach rozgrywa się obrzydliwe polityczne igrzysko.

Z perspektywy zakończonego właśnie Tygodnia Pamięci Narodowej, można odnieść wrażenie, że jego przebieg i mocno polityczny charakter wymknął się organizatorom spod kontroli. Chicagowskie uroczystości jeszcze bardziej podzieliły i tak już na co dzień spolaryzowaną Polonię i z pewnością umocniły pewną jej część w przekonaniu, że nad lotniskiem w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku unosiła się sztuczna mgła.

Małgorzata Błaszczuk, Magdalena Pantelis

Categories: Chicago, Felietony

Comments

  1. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 15:41

    Taaaa…. Przyjechaly najbardziej swietojebliwe wdowy/ druga zona , trzecia zona../ itd Narobily zadymy, zasialy klamstwo i oblude , zas czesc poloni, ta nawiedzona uwierzyla w te polityczne rozgrywki. Obudzcie sie ludzie ! Oni jak osiagna to co zamierzaja , odwroca sie od was bo im nie bedziecie potrzebni. Zas nienawisc i niezgoda miedzy Polakami zostanie. Dlatego zal mi was . OPAMIETAJCIE SIE!!!
    Ps. Zenujacym spektaklem byly te niezliczone msze i obecnosc nanich tych pan watpliwej reputacji/wdow/.Tu wiara i katolickie wartosci sa obrazane. Ale nie ma to jak po trupach swoich bliskich/ wspinac sie na szczyty wladzy.

    Reply this comment
  2. jan
    jan 12 kwietnia, 2011, 18:28

    Ziuzia szkoda slow ,ale jak uderzysz w stol zaraz zobaczysz nozyce.Tych swietoszkow, ze az patrzec na nich trudno.Przyjaciele ojca rydzyka.

    Reply this comment
  3. jan
    jan 12 kwietnia, 2011, 18:30

    ktora zona jest wazniejsza w wierze katolickiej ?

    Reply this comment
  4. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 20:08

    Janie, w wierze katolickiej masz te jedna jedynie wazna zone , ktorej slubowales przed Bogiem . Reszta to sam wiesz.No chyba , ze masz takie mozliwosci , by ten slub uniewaznic , to juz inna brozka. Ale ta gosiewskiego , to juz po final clearence a najglosniej gaba klapie. Nawet szkoda na ten temat cos wiecej pisac. Wies tanczy i spiewa.

    Reply this comment
    • heniek
      heniek 13 kwietnia, 2011, 00:13

      zuzia jak ta pierwsza sie ociera z innym to od djabla czy od Boga?
      Czy dalej trzeba zyc?

      Reply this comment
  5. PGR Jackowo
    PGR Jackowo 12 kwietnia, 2011, 20:19

    Przczytałem w „Polityce” wywiad z córką pani Jarugi-Nowackiej, która zginęła w tej katastrofie i dowiedziałem się jaką wspaniałą osobą była pani Izabela, jak córka radzi sobie z tą tragedią jak brakuje jej matki. Przeczytałem też wywiad z pania Gosiewską, nie dowiedziałem się jakim człowiekiem był pan Gosiewski, ale za to wiem kto wg p. Gosiewskiej zorganizował ten „zamach” i kto stara się ukryc prawde i o co chodzi w polskiej polityce.

    Reply this comment
  6. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 20:32

    Brawo PGR Jackowo. Swieta racja . Ciezko z prostaka zrobic osobe wrazliwa i inteligentna. Wystarczy posluchac Gosiewskiej i zaraz wiadomo , ze to przekupka jakas. Moze Gosiu ja w kasie PKP spotkal i na jej czesc wybudowal peron w tym zadupiu by miala prace na wyzszym stanowisku .

    Reply this comment
  7. goryl
    goryl 12 kwietnia, 2011, 20:37

    zuzia (edyt. red.) nie zabieraj glosu w sprawie o ktorej nic nie wiesz. Jestes POpaprana tak jak wiekszosc zwolennikow Tuska i nie mozesz zrozumiec tak jak niektorzy ze nam nie chodzi o wladze tylko o to kto i dlaczego zgladzil tylu wspanialych ludzi !

    Reply this comment
    • denis
      denis 12 kwietnia, 2011, 21:46

      goryl, a ciebie czemu w tym samolocie nie bylo?
      Pisiu robiłeś?
      Szkoda…. naprawdę wielka szkoda….

      Reply this comment
  8. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 12 kwietnia, 2011, 21:20

    Zuzia i Jackowo! Wlasnie, te Panie z klasa nie szukaly wspolczucia w Ameryce jak Pani Ewa Komorowska Pani Szmajdzinska i wiekszosc wdow i wdowcow, procz tych w Chicago.One mowily ze chca przezywac to wszystko w spokoju ale niestety nie jest im to dane co jest dla nich ,dzieci koszmarem.

    Reply this comment
  9. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 12 kwietnia, 2011, 21:25

    A Pan Kaczynski to fanatyk, idiota.Chce zeby jego wszyscy szanowali a nie ma szacunku dla nikogo.

    Reply this comment
  10. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 12 kwietnia, 2011, 21:26

    Nawet nie mial czasu pomodlic sie nad grobem brata i bratowej.

    Reply this comment
    • jan
      jan 12 kwietnia, 2011, 22:07

      hania ty sie nie wychylaj przed orkiestre, bo berety ci zaraz dadza popalic,a fakt pan jarek co tydzien u rydzyka na naukach.

      Reply this comment
  11. Krzysztof Koch
    Krzysztof Koch 12 kwietnia, 2011, 21:42

    W tak szaleńczym gronie można dojść do wniosku, że zamiast zamachu, była to wspólna śmierć samobójcza dla dobra ojczyzny.

    Reply this comment
  12. Lucjan Dunin
    Lucjan Dunin 12 kwietnia, 2011, 22:01

    Zamach? Kto nie czytał w jednym polskim tygodniku, to proszę:
    „Ilekroć o zamachu słyszymy, przypomina się scena III z IV aktu Zemsty kiedy to Dyndalski mówi do przekonanego o zamachu na jego życie Papkina cyt.: „Kto by się tam i łakomił, na waszmości nędzne życie.”. Przy porezydencie Kaczyńskim dodalibyśmy jeszcze I PO CO?!
    Angora z 17 kwietnia 2011

    Reply this comment
  13. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 12 kwietnia, 2011, 22:41

    Brawo Panie Lucjanie Dunin.

    Reply this comment
  14. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 22:47

    Goryl , nie jestem PO paprancem . Oceniam trzezwo sytuacje. Wiesz mam cos takiego jak ROZUM I INTELIGENCJE. A jesli nie wiesz kto zgladzil tylu niewinnych ludzi to ci durniu wyjasnie krotko i zwiezle ; KACZORY! Pycha , falsz , zaklamanie , obluda sa dobre w polityce ale ….do czasu.

    Reply this comment
  15. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 22:49

    hanna wodzynska – lucjan dunin zgadzam sie z WAMI. Malo tutaj trzezwo myslacych.

    Reply this comment
  16. zuzia
    zuzia 12 kwietnia, 2011, 22:51

    Do jana – Rydza sie nikt rozsadny nie boi , tylko ciemnogrod zaslepiony jego obluda . Tylko nie wiem jak to sie ma do nauki kosciola???

    Reply this comment
  17. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 12 kwietnia, 2011, 23:20

    O Panie Prezydencie Kaczorowskim nikt nie wspomnial w czasie rocznicy.Byl w osamotnieniu.?

    Reply this comment
  18. POwiec
    POwiec 13 kwietnia, 2011, 00:05

    kto gosiewskiej dal wize? przeciez to terrorystka

    Reply this comment
  19. dasia
    dasia 17 kwietnia, 2011, 01:09

    Ten, kto zapraszal wlasnie te osoby, doskonale zdawal sobie sprawe, ze na refleksje i modlitwe nie bedzie w tym tygodniu miejsca.Zaproszono osoby, ktore sieja zamet. Zapraszajacy wiedzial, ze spotkania beda bardzo polityczne, i ze w Chicago trafia na podatny grunt. PISuary rozrabiaja w Polsce i usiluja robic to samo u nas. Mozna tylko zacytowac ich guru ” spieprzajcie dziady”.

    Reply this comment
  20. zuzia
    zuzia 26 kwietnia, 2011, 18:14

    Jesli taki prezydent rzadzi krajem i podejmuje wazne decyje , to lepiej , ze sobie „odpoczywa”.
    http://www.youtube.com/watch?v=TXjRvAXmBpo&feature=related

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*