Policja stanowa będzie używać samolotów bezzałogowych

fot.Caroline Blumberg/EPA

fot.Caroline Blumberg/EPA

Policja stanowa uzyskała pozwolenie władz federalnych na używanie bezzałogowych samolotów, podczas przeprowadzania niektórych swych akcji. Przepisy na mocy, których używane będą „bezzałogowce”, nie zawierają nazwy „dron”.

Policja stanowa podkreśla, że maszyny nie będą wykorzystywane do zadań inwigilacyjnych, za wyjątkiem nagłych przypadków . Nie posługuje się terminem „dron”, ponieważ ma ono negatywne konotacje; kojarzy się on z wcześniej zaprogramowanymi trasami lotów oraz niewybiórczym zbieraniem wszystkich dostępnych informacji i obrazów.

Illinois State Police (ISP) otrzymała zezwolenie na dwa lata od federalnej agencji lotnictwa cywilnego, Federal Aviation Administration (FAA). Bezzałogowe samoloty, którymi posługuje się ISP, muszą spełniać wymogi federalne.

Jak informuje ISP w komunikacie prasowym, urządzenia używane będą głównie w celu oględzin  miejsc wypadków i przestępstw. Dzięki zdjęciom o  dużej rozdzielczości,  wykonanym z powietrza, czas śledztwa zostanie znacznie skrócony i autostrada będzie szybciej otwarta dla ruchu kołowego.

Formułując plan zastosowania maszyn bezzałogowych ISP współpracowała ściśle z parlamentem stanowym oraz z organizacjami stojącymi na straży praw obywatelskich, w tym prawa do prywatności. Jedna z nich, American Civil Liberties Union (ACLU), wyraziła zadowolenie, że przepisy regulujące program samolotów bezzałogowych nie naruszają  prawa obywateli do prywatności.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Kurcewicz
    Kurcewicz 12 maja, 2015, 12:23

    Im mocniej będą się odcinać od tego, że nie będzie ten „samolot” służył inwigilacji tym bardziej będzie to podejrzane. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia do takich „akcji”, jakoś sobie tego u nas nie wyobrażam.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*