Podatek od słodkich napojów zniesiony

fot.Pixabay.com

Rada powiatu Cook zagłosowała za zniesieniem kontrowersyjnego podatku od słodzonych napojów. Decyzja wejdzie w życie 1 grudnia. To dobra wiadomość dla producentów i konsumentów słodkich napojów; zła dla powiatowego budżetu, w którym zabraknie 200 mln dolarów.

Dwa miesiące po opodatkowaniu słodkich napojów, 11 października rada powiatu Cook zniosła kontrowersyjny podatek. Za jego anulowaniem zagłosowało 15 członków rady, przy dwóch głosach przeciwnych. 10 października stosunkiem głosów 15-1 za zlikwidowanie podatku zagłosowała powiatowa komisja finansowa.

Podatek wywoływał kontrowersje od momentu jego wprowadzenia; producenci i konsumenci słodzonych napojów oskarżali radę powiatu Cook o opodatkowywanie obywateli pod przykrywką dbania o ich zdrowie.

15 głosów za zniesieniem kontrowersyjnego podatku wyklucza możliwość zawetowania decyzji rady przez prezes rady Toni Preckwinkle, która wielokrotnie podkreślała, że brak 200 mln dol. przychodu z podatku od słodkich napojów oznaczać będzie cięcia w wydatkach na finansowane z kasy powiatu przychodnie, programy socjalne i wynagrodzenia dla obrońców z urzędu.

Decyzja wejdzie w życie 1 grudnia.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*