Podatek od nieruchomości: w Illinois zamrożony, w Chicago w górę?

fot.Ewa Malcher

fot.Ewa Malcher

W tym tygodniu parlamentarzyści spróbują przerwać impas budżetowy oraz uchwalić zamrożenie podatku od nieruchomości w Illinois. Ustawa jednak przez pewien czas nie będzie obejmowała powiatu Cook. Inny projekt legislacyjny proponuje podwyżkę podatku w Chicago.

Ustawa, którą rozpatrzy parlament Illinois przewiduje zamrożenie podatku od nieruchomości w latach 2016-2017 w całym stanie za wyjątkiem powiatu Cook, gdzie zablokowanie tego podatku jest proponowane na rok 2018. Przedmiotem debaty legislatorów ma być też podwyżka podatku od nieruchomości w Chicago na ogólną kwotę 225 mln dolarów.

Zatwierdzenie przez parlamentarzystów tej podwyżki uzależnione jest jednak od zgody związku zawodowego chicagowskich nauczycieli na zwiększenie składek na poczet zadłużonego funduszu emerytalnego.

Oba projekty ustawodawcze znajdują się wśród inicjatyw mających na celu przerwanie impasu budżetowego. Republikański gubernator Bruce Rauner odmawia swego udziału w debacie dotyczącej nowego planu finansowego dopóki parlament − w którym zdecydowaną większość stanowią demokraci − nie zatwierdzi proponowanych przez niego zmian administracyjnych i prawnych. Wśród nich jest zamrożenie podatku od nieruchomości, który należy do największych w kraju.

W wyniku politycznej przepychanki między gubernatorem a legislaturą Illinois funkcjonuje bez budżetu już ponad miesiąc, ryzykując krach finansowy.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*