Podatek od napojów orzeźwiających na razie nie wchodzi w życie

Podatek od napojów orzeźwiających na razie nie wchodzi w życie

Sędzia odroczył wprowadzenie w życie podatku od sprzedaży napojów orzeźwiających do 12 lipca. To efekt protestów handlowców i mieszkańców powiatu Cook.

Sędzia sądu okręgowego powiatu Cook Daniel Kubasiak wstrzymał wejście w życie podatku. Zadecydował też, że decyzja odnośnie konstytucyjności podatku zapadnie w terminie późniejszym, po rozpatrzeniu argumentów stron.

Pozew organizacji zrzeszającej handlowców detalicznych (Illinois Retail Merchants Association) stwierdza, że przepisy regulujące podatek są sprzeczne z konstytucją i nieprecyzyjne.

W pierwotnej wersji podatek miał zacząć obowiązywać od 1 lipca. Przypomnijmy, że miał on wstępnie obejmować niezdrowe drinki wysokosłodzone, ale okazało się, że opodatkowane też będą soki, napoje energetyzujące i sportowe oraz tzw. dietetyczne, a więc niezawierające cukru, a tylko sztuczne słodziki. Tak więc nowy podatek nie obejmuje tylko mleka, wody i alkoholu, który jest już bardzo opodatkowany.

Nowy podatek obrotowy nałożony przez władze powiatu Cook na napoje niealkoholowe w butelkach, puszkach, torebkach i pudełkach wynosi 1 cent za uncję napoju. Oznacza to, że za dwulitrową butelkę sody pop zapłacimy o 68 centów więcej, a za sześć puszek dodatkowo 72 centy więcej.

Przewodnicząca Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle zapowiedziała, że będzie bronić podatku, który kasie powiatu przyniósłby co najmniej 200 mln dol. w skali rocznej.

(jm, ao)

fot.Luong Thai Linh/EPA

Categories: Chicago

Comments

  1. akswotel
    akswotel 2 lipca, 2017, 00:00

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*