Po nowym dekrecie imigracyjnym prawnicy pozostaną na O’Hare

fot.Kamil Krzaczyński/EPA

fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Dzień po podpisaniu przez prezydenta Trumpa drugiego, poprawionego dekretu imigracyjnego, grupa prawników wolontariuszy, którzy pomagali rodzinom osób zatrzymanych na lotnisku O’Hare po wydaniu pierwszego dekretu z 27 stycznia, nadal będzie służyć pomocą na lotnisku.

Prawnicy, którzy od około miesiąca przebywają na międzynarodowym terminalu na lotnisku O’Hare, przewidują nowe problemy związane z drugim dekretem i zapewniają, że są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania. Czy jesteś obywatelem amerykańskim podróżującym za granicę, czy posiadaczem zielonej karty lub wizy, masz swoje prawa – podkreślają prawnicy.

W nowym rozporządzeniu tymczasowym zakazem wydawania amerykańskich wiz wjazdowych do Stanów Zjednoczonych na okres 90 dni objęci są mieszkańcy sześciu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów: Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Z listy państw usunięto Irak. Mieszkańcy Syrii będą objęci tym samym 90-dniowym, a nie – jak przewidywało pierwsze rozporządzenie – bezterminowym zakazem wjazdu. Obywatele tych sześciu państw, którzy mają prawo stałego pobytu lub wizę wydaną przed 27 stycznia, będą mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych bez przeszkód.

W przeciwieństwie do poprzedniego nowy dekret nie przewiduje preferencyjnego traktowania mniejszości religijnych (głównie chrześcijan) w procesie wydawania wiz uchodźcom. Podobnie jak w pierwszym rozporządzeniu obecny dekret wstrzymuje na 120 dni wszystkie programy przyjmowania uchodźców.

Zdaniem ekspertów nowe rozporządzenie pozwoli na uniknięcie kontrowersji i procesów sądowych, które spowodowały zawieszenie przez sąd poprzedniego rozporządzenia.

Dekret ma wejść w życie 16 marca.

(jm), (PAP)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*