Po łapankach ICE brakuje rąk do pracy w chicagowskiej piekarni

Po łapankach ICE brakuje rąk do pracy w chicagowskiej piekarni

W wyniku łapanek imigracyjnych chicagowska piekarnia utraciła w tym roku 800 pracowników i uskarża się na trudności w znalezieniu nowej siły roboczej, a konkretnie rąk do pieczenia bułek dla restauracji McDonald. Czy w związku z tym zdrożeją hamburgery?

Jak informuje portal Bloomberga, Cloverhill Bakery w północno-zachodniej części Chicago utraciła w tym roku ponad jedną trzecią załogi w rezultacie powtarzających się kontroli służb imigracyjnych (U.S. Immigration and Customs Enforcement, ICE); osoby, które utraciły zatrudnienie nie przedstawiły zezwolenia na pracę.

Cloverhill Bakery jest filią szwajcarskich zakładów piekarniczych i produkuje m.in. bułki do hamburgerów dla McDonald’s oraz innych sieci restauracyjnych i handlowych.

Rzecznik firmy macierzystej Aryzta AG – z siedzibą w Zurychu – potwierdził, że firma poniosła straty rzędu 21 mln dol. z powodu przerw w produkcji w chicagowskiej filii, w wyniku powtarzających się nalotów ICE i odpływu personelu. Na dodatek, poszukujące pilnie nowych pracowników przedsiębiorstwo stanęło w obliczu konieczności podniesienia stawki wynagrodzenia.

Rzecznik Aryzty wyjaśnił, że pracownicy, których utraciła piekarnia, zostali do niej skierowani przez firmę pośrednictwa zatrudnienia, która jest objęta audytem władz federalnych w związku z podejrzeniami załatwiania pracy nieudokumentowanym imigrantom.

Jak podkreślił rzecznik, problemy z siłą robocza w chicagowskiej piekarni zaczęły się zaraz po tym, jak urząd prezydenta w USA objął Donald Trump i zaostrzył politykę imigracyjną.

W opinii rzecznika, w obliczu zwiększonych kosztów produkcji piekarnia będzie musiała podnieść ceny swym kontrahentom, a ci zapewne podniosą ceny na produkty.

Jednak przedstawiciele restauracji McDonald zapewnili, że smakosze hamburgerów mogą spać spokojnie, bo restauracja na razie nie zamierza wprowadzać podwyżek.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Basia
  Basia 30 listopada, 2017, 17:12

  A jak oni mysleli ze ktos im przyjdzie za taka sama stawke pracowac co nielegalny? Przeciez musi podatek od czeka zaplacic czego nie musieli robic nielegalni bo napewno pracowali za cash a i firma na tym korzystala ! Dlatego sa niby teraz do tylu! Nie ma ludzi niezastapionych tylko trzeba skonczyc z oszustwem unikania placenia podatkow!

  Reply this comment
  • Sanguszko
   Sanguszko 30 listopada, 2017, 19:07

   Basiu tobie pod dekielkiem sie rozjasni jak za chlebek bozy zaplacisz 10$. Zapewne pierwsza jestes po 15 kwietnia doplate odebrac z IRS, a innych chcesz umoralniac . Ogulnie w twojej wypowiedzi ani ladu ani skladu, jedno zdanie z drugim sie kluci…ot takie,,pitolenie.

   Reply this comment
  • Aurelia
   Aurelia 30 listopada, 2017, 21:02

   ZA cash takie firmy nie zatrudniają tylko na numer irs lub ewentualnie na czyjeś ss. Nie będą za kogoś płacić podatku skoro im wypłacana jest pensja i to jest firmy zarobek. Jeśli firma kogoś nie podaje do rozliczenia to ma większe dochody i tym samym ona płaci ten podatek.

   Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 30 listopada, 2017, 21:07

   Nielegalni w wiekszosci playa podatkow I nic z tego nie maja Basiu

   Reply this comment
  • krzych
   krzych 30 listopada, 2017, 22:54

   Powiedz to Trumpowi zeby skonczyl oszukiwac na podatkach.

   Reply this comment
 2. Piotr
  Piotr 30 listopada, 2017, 23:06

  Basiu nielegalni nie pracowali w tak wielkiej piekarni za cash Tylko na kogos innego numer ss Dzieki temu ze miliony nielegalnych placa podatki i nigdy z nich nie korzystaja pozostale miliony obywateli moga dostawac renty bo maja depresje albo cukrzyce albo sa samotnymi matkami z pieciorgiem dzieci albo cpaja i sa niezdolni do stania przy piekarniczym piecu za$10 Dlaczego Trump wydaje numery podatkowe nielegalnym skoro ich nie potrzebuje bo to kura znoszoca zlote jaja a te lapanki to na pokaz dla takich “obywateli” jak ty u

  Reply this comment
 3. Julka
  Julka 1 grudnia, 2017, 01:28

  Oj pani Basiu.. Zdziwilaby sie pani ilu nielegalnych placi podatki

  Reply this comment
 4. Iwan
  Iwan 1 grudnia, 2017, 07:03

  Gdyby Trump oszukiwal to szybko by sie do niego dobrali. Pan Trump zna prawo podatkowe i wie na co moze sobie pozwolic.

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 1 grudnia, 2017, 07:47

   Dokładnie… Robił to co każdy bogacz w Ameryce, zgodnie z prawem które ustanowił skorumpowany i przekupiony kongres (nie na różnicy D czy R). A co do firmy nad którą tak użala się (ao)… Meksyk, Kanada czeka…

   Reply this comment
  • Heehe
   Heehe 1 grudnia, 2017, 19:12

   Pan trump🤣🤣🤣

   Reply this comment
 5. Piotr
  Piotr 1 grudnia, 2017, 07:16

  Iwan pan trump buhaha a moze kamrad a pozatym dlaczego dz drukuje tylko wybrane komentarze zgodne z linia partyjna Powtorka PRL?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*