Pływaczka-rekordzistka Diana Nyad kończyła college w Lake Forest

Pływaczka-rekordzistka Diana Nyad kończyła college w Lake Forest

Amerykanka Diana Nyad, która pobiła wszelkie rekordy przepływając w 49 godzin z Kuby na Florydę, kończyła college w miejscowości Lake Forest koło Chicago.

Diana Nyad wyłania się z Oceanu Atlantyckiego po ukończeniu 111-mil kąpieli z Kuby do Key West na Florydzie fot. Andy Newman/PAP/EPA

Diana Nyad wyłania się z Oceanu Atlantyckiego po ukończeniu 111-mil kąpieli z Kuby do Key West na Florydzie fot. Andy Newman/PAP/EPA

64-letnia Nyad spełniła marzenie życia, przepływając wpław Cieśninę Florydzką bez klatki zabezpieczającej przed rekinami. Z Hawany wyruszyła w sobotę, a w poniedziałek dotarła na Florydę, pokonując ok. 177 km. Nikt przed nią tego nie dokonał.

Dianie Nyad udało się to za piątym razem, po 35 latach od pierwszej nieudanej próby.

Rok temu Amerykanka musiała poddać się po pokonaniu 96 kilometrów, gdyż została dotkliwie poparzona przez meduzy. Poprzednie próby nie powiodły się ze względu na zmęczenie. Tym razem płynąc w nocy, kiedy meduzy wypływają na powierzchnię, zakładała na twarz silikonową maskę. Miała na sobie kombinezon i rękawiczki. Ekipa, która wspomagała ją z łodzi, była wyposażona w sprzęt generujący wokół pływaczki słabe pole elektryczne odstraszające rekiny. Nyad spędziła w wodzie ponad 49 godzin.

Do tej pory jedynie Australijce Susan Maroney udało się w maju 1997 roku przepłynąć Cieśninę Florydzką – uczyniła to jednak w klatce ochronnej.

O Dianie Nyad zrobiło się głośno już w 1975 roku, kiedy opłynęła wyspę Manhattan w ciągu niespełna ośmiu godzin. W 1979 roku pokonała dystans 102 mil (niecałe 165 km) między North Bimini na Bahamach a Juno Beach na Florydzie w 27 i pół godziny.

Pływaczka urodziła się w Nowym Jorku; dzieciństwo spędziła w południowej części Florydy. W 1973 roku ukończyła Lake Forest College (północne przedmieścia Chicago), gdzie studiowała filologię angielską i romańską.

(mb, PAP)

Categories: Chicago, Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*