Plaże w Illinois… bez pływania

Chcesz uciec przed upałem i zanurkować przy lokalnej plaży? Zastanów się dwa razy. Illinois znalazło się na 28 miejscu na 30 pod względem jakości wody w kąpieliskach – wynika z badań organizacji ekologicznej Natural Resources Defense Council (NRDC).

fot.usgs.gov/ Plaże w Illinois należą do najbardziej zanieczyszczonych w USA

Problem brudnych plaż dotyczy całego Środkowego Zachodu USA, gdzie poważnym problemem jest zanieczyszczanie wód ściekami – twierdzi Josh Mogerman z NRDC.

W skali kraju kąpieliska przekraczały granice zawartości bakterii o 8 procent. Dla Wielkich Jezior odsetek ten wyniósł 11, a dla Illinois 12 procent.

Okazało się też, że niektóre plaże na przedmieściach Chicago są bardziej zanieczyszczone niż te w mieście.

Najgorzej wypadły plaże Winnetka Elder Park, North Point Marina i Winnetka Centennial Dog, które przekroczyły standardy o ponad 50 procent. Podobnie słabo zaprezentowały się Highland Park’s Moraine Park Dog Beach, Wilmetter Gillson Park Dog Beach i Glencoe Park Beach.

Władze informują, że na plażach będą pojawiać się ostrzeżenia o wysokim stężeniu bakterii. Przenoszone przez wodę wirusy mogą wywołać m. in. grypę żołądkową, wysypki i ostre zapalenie spojówek.

Raport o nazwie „Testing the Waters: A Guide to Water Quality at Vacation Beaches” został opublikowany przez grupę NRDC po raz 22. Łącznie przeanalizowano dane z około trzech tysięcy amerykańskich plaż zebrane w 2011 roku.

Z niechlubnego rankingu nie schodzi 15 plaż z siedmiu stanów: Kalifornii, Illinois, Luizjany, New Jersey, Nowego Jorku, Ohio i Wisconsin. Zobacz pełną listę.

Najlepsze wyniki, pięć gwiazdek na pięć możliwych, otrzymało 12 plaż: trzy w Kalifornii, reszta w Alabamie, Deleware, Maryland, Minnesocie, New Hampshire i Teksasie. Zobacz ranking.

as

Categories: Chicago
Tags: illinois, plaża

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*