Płatne chorobowe zatwierdzone

fot.Ewa Malcher/Uber/AirB&B/pixabay.com

fot.Ewa Malcher/Uber/AirB&B/pixabay.com

Rada Miasta Chicago uchwaliła 22 czerwca nowe rozporządzenia, a wśród nich płatne chorobowe dla pracowników sektora prywatnego. Chicago stało się 28. miastem w kraju − obok m.in. Nowego Jorku i Seattle − wymagającym, by pracodawcy zapewnili zatrudnionym dni chorobowe na wypadek niedyspozycji własnej lub członka rodziny.

Rozporządzenie zapewnia pięć dni chorobowych pracownikom wszystkich branż za wyjątkiem budowlanej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie uprawniony do kumulacji chorobowego. Po każdych przepracowanych 40 godzinach zatrudnionemu będzie należał się jeden dzień chorobowy, ale nie więcej niż pięć dni w roku.

Inne rozporządzenie miejskie − ws. kontroli firm przewozowych Uber i Lyft − wymaga uzyskania licencji szoferskiej po zaliczeniu internetowego kursu. Radni zrezygnowali z wymogu pobierania od kierowców odcisków palców, a także poddawania się obowiązkowym badaniom lekarskim i na narkotyki, przez które muszą przejść taksówkarze.

Rada miasta głosowała też za dodatkowymi regulacjami w internetowym serwisie wynajmu nieruchomości. Zgodnie z przepisami poszczególne okręgi administracyjne w Chicago będą mogły decydować o tym, czy chcą, by na ich terenie dostępne były usługi firmy Airbnb i jej podobnych. Przypomnijmy, że od maja obowiązują przepisy, w myśl których właściciele nieruchomości oferowanych na witrynie serwisu Airbnb muszą wykupić miejskie licencje oraz zapłacić podatek hotelowy.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*