Pilotażowy program Wi-Fi w bibliotekach publicznych

Pilotażowy program Wi-Fi w bibliotekach publicznych

Już z początkiem lutego chicagowianie w bibliotekach publicznych będę mogli wypożyczać hotspoty Wi-Fi jak zwykłe książki.

Komisarz Chicagowskich Bibliotek Publicznych Brian Bannon zapowiedział wprowadzenie pilotażowego programu bezprzewodowego dostępu do Internetu. Na początek wytypowano trzy placówki. Stało się to możliwe dzięki grantowi Google’a w wysokości 175 tys. dolarów, zaś pierwszą dotację na realizację programu „Internet to Go” na sumę 400 tys. dol. wniósł jeszcze w zeszłym roku Knight News Challenge.

Wynajmowanie hotspotów Wi-Fi i urządzeń umożliwiających dostęp do sieci poprzez „Internet to Go” będzie miało miejsce w filiach w Brighton Park, Greater Grand Crossing i Duglass. Jeśli program się sprawdzi, zostanie rozszerzony na trzy kolejne placówki.

W każdej pilotażowej lokalizacji znajdzie się ok. 100 przenośnych urządzeń umożliwiających bezprzewodowy dostęp do sieci oraz personel gotów nauczyć użytkowników podstaw korzystania z Internetu.

− Program „Internet to Go” pozwoli na zmniejszenie wirtualnej przepaści dzielącej różne dzielnice miasta − mówił komisarz Bannon. Przedstawiciele bibliotek twierdzą, że w dzielnicach zamieszkałych przez ludzi o niskich dochodach wskaźnik korzystania z szerokopasmowego Internetu wynosi zaledwie 50 proc., a w dzielnicach bardzo biednych jest jeszcze niższy.

− Takie szkolenia pomogą mieszkańcom naszego miasta uzyskać sprawność poruszania się w cyfrowym świecie − argumentował Bannon. (ak)

 fot.Ewa Malcher

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*