Piesze patrole policyjne zwiększą bezpieczeństwo?

Piesze patrole policyjne zwiększą bezpieczeństwo?

Chicagowski Departament Policji wyśle piesze patrole do 20 najbardziej niebezpiecznych dzielnic. Realizowana od kilku miesięcy strategia już przyczyniła się do obniżenia wskaźnika przestępczości.

police-chicagoOd marca świeżo przyjęci do pracy policjanci uczestniczą w pieszych patrolach na 20 „zagrożonych” obszarach na południu i zachodzie miasta, gdzie w ostatnich trzech latach odnotowano 20-procentowy wzrost liczby przestępstw z użyciem broni.

Ponadto zaoferowano doświadczonym policjantom pracę w nadgodzinach i patrolowanie tych obszarów w radiowozach.

Departament zapewnia, iż obecność pieszych patroli na ulicach przynajmniej częściowo miała wpływ na zmniejszenie − w porównaniu do ubiegłego roku − liczby strzelanin i zabójstw na ulicach Chicago. W minionym roku w Wietrznym Mieście doszło do ponad 500 morderstw, co stanowi najwyższą liczbę od czterech lat. Ten niechlubny rekord stał się przedmiotem krytyki ze strony mediów w całym kraju.

− Każda ofiara jest o jedną za dużo, a my mamy jeszcze w tym zakresie wiele, wiele do zrobienia − powiedział komendant główny Garry McCarthy przed posterunkiem w Gresham, gdzie w towarzystwie burmistrza Emanuela rozmawiał z reporterami.

Od marca można zobaczyć więcej pieszych patroli na ulicach, jednak departament poczynił oszczędności ograniczając liczbę doświadczonych policjantów patrolujących zagrożone strefy w radiowozach.

Młodzi funkcjonariusze po ukończeniu Akademii Policyjnej przeszli 12-tygodniowy trening umożliwiający udział w pieszych patrolach.

Od początku tego roku do 9 września br. na ulicach Chicago dokonano 298 zabójstw. W tym samym okresie w 2012 śmierć poniosło 377 osób, co oznacza 21-procentowy spadek. Statystyki policyjne wykazują jednak, że w porównaniu z rokiem 2011 zginęło o 5 osób więcej.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*