Pierwszy skandal w nowej administracji Chicago

W Chicago burmistrz-elekt jeszcze nie zaczął urzędowania a już pojawił się piewszy skandal i pierwsze dymisje. Wczoraj rzecznik prasowy Rahma Emanuela poinformował o rezygnacji Judy Erwin, która była członkinią zespołu specjalistów mających pomóc nowemu burmistrzowi w przejęciu administrowania miastem. Urzędniczka złama bowiem zasady etyki zawodowej.

fot. Judy Erwin podała się do dymisji, po ujawnieniu naruszenia zasad etyki

Erwin złożyła rezygnację  po ujawnieniu przez lokalną prasę, że przed trzema laty do prowadzenia kampanii politycznej na rzecz Baracka Obamy wykorzystywała pracowniczą skrzynkę mailową oraz telefon komórkowy. Judy Erwin  była wówczas dyrektorką Rady Szkolnictwa Wyższego stanu Illinois.

Dochodzenie wykazało, że między lipcem 2008, a lutym 2009 wielokrotnie złamała  zakaz prowadzenia działalności politycznej dotyczący urzędników państwowych, tym samym naruszając obowiązujące zasady etyki pracy.

Podczas dochodzenia prowadzonego przez  Komisję ds.Etyki stanu Illinois, Erwin przyznała, że „nie dość skrupulatnie oddzielała swoją działalność polityczną od obowiązków związnych z pracą dla stanu.” Powiedziała też, że przyzwyczajona do zasad  powierzania zadań asystentom, jakie panują w sektorze prywatnym, nieświadomie zaczęła przenosić je do działalności urzędniczej.

Jak sama stwierdziła, z powodu ogromu obowiązków, zaniedbała niektóre kwestie. Wyraziła jednak przekonanie, że 30 lat oddanej pracy na rzecz stanu złagodzi nieco dyscyplinarne decyzje Komisji.

Była dyrektor nie utrudniała śledztwa, zapłaciła nałożoną na nią karę 4 tys. dolarów i zobowiązała się do tego, że nie będzie ubiegać się o żadne stanowisko stanowe ani miejskie.

Funkcję dyrektora Rady Szkolnictwa Wyższego pełniła do sierpnia ubiegłego roku. Wcześniej, w latach 1992-2003 Erwin reprezentowała 11 okręg wyborczy Chicago w Zgromadzeniu Ogólnym stanu Illinois.

W sobotę, rzecznik prasowy Emanuela, Ben LaBolt, potwierdził dymisję Erwin oraz zapewnił, że burmistrz-elekt nie miał pojęcia o nieuczciwej przeszłości swojej pracownicy, kiedy zaproponował jej stanowisko. Judy Erwin pełniła również funkcję współprowadzącej kampanie wyborcze polityka, zarówno do Kongresu jak i na burmistrza Chicago.

PT

Categories: Chicago

Comments

  1. jawnogrzesznica
    jawnogrzesznica 27 lutego, 2011, 17:01

    U nas tez skandal, obyczajowo barwiony, ale polonijny, lokalny…. cytat wrzucam z dzialu Polonii z N Dz prosto od Zielonki…”Na Greenpoincie mamy pralnię koło pralni i wszędzie tłok. A przecież już z pół wieku temu na najbardziej zabitej dechami socjalistycznej wsi ludzie prali w pralce Frania, używając przy tym proszku IXI. Niektórzy twierdzą, że produkowanego według technologii wykradzionej Amerykanom przez agentów polskiego wywiadu. Widzimy więc, że nawet zwykłe pranie ciuchów, niczym pranie pieniędzy, może mieć także aspekt międzynarodowy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*