Pierwszy dekret nowej burmistrz ogranicza przywileje radnych

Burmistrz Lori Lightfoot fot.City of Chicago/Ewa Malcher

Burmistrz Lori Lightfoot zgodnie z obietnicą od pierwszego dnia urzędowania zabrała się do pracy. Jeszcze w poniedziałek po zaprzysiężeniu na stanowisko podpisała rozporządzenie wykonawcze ograniczające przywilej weta, który dotychczas przysługiwał radnym.

W swoim pierwszym dekrecie, podpisanym 20 maja, burmistrz Lori Lightfoot przedstawia departamentom miejskim nowe wytyczne, zgodnie z którymi radni nie mają już prawa weta w sprawach projektów lub wydarzeń odbywających się w ich okręgach bez uzasadnienia decyzji odmowy.

Prawo to dotychczas przysługiwało radnym m.in. w sprawach wydawania pozwoleń budowlanych i zagospodarowania przestrzennego, a także – licencji na sprzedaż alkoholu, a nawet odnośnie organizowania imprez dzielnicowych odbywających się ich okręgach miejskich.

Niektórzy radni, zwłaszcza ci z długim stażem na stanowisku, już okazali niezadowolenie i zarzucają nowej burmistrz, że chce odebrać władzę na poziomie lokalnym i scentralizować ją w ratuszu oraz zwiększyć biurokrację.

Lightfoot argumentuje, że decyzja zapobiegnie korupcji oraz faworyzowaniu przez radnych partykularnych interesów ponad dobro wszystkich mieszkańców danego okręgu miejskiego.

Pierwsze posiedzenie Rady Miasta Chicago w odnowionym składzie pod przewodnictwem nowej burmistrz odbędzie się w przyszłym tygodniu.

(jm)

>>>PRZECZYTAJ DEKRET<<<

 

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*