Papierosy w Chicago najdroższe w kraju?

Papierosy w Chicago najdroższe w kraju?

Palacze w Chicago drżyjcie. Jeśli rada miasta zatwierdzi podwyżkę miejskiego podatku o 75 centów wówczas całkowity podatek od sprzedaży papierosów sięgnie 7dol. i 42 centów – najwięcej w całym kraju. Część funduszy zostałaby przeznaczona na badania wzroku i okulary dla ubogich dzieci – twierdzi burmistrz Rahm Emanuel, który jest w trakcie sporządzania budżetu miasta. 

fot. FadderUri/Flickr

fot. FadderUri/Flickr

Dzięki podwyżce miejskiego podatku obrotowego od papierosów do kasy Chicago wpłynęłoby dodatkowe 10 mln dolarów. Z tej kwoty – 8 mln dol. burmistrz Emanuel chciałby przeznaczyć na zmniejszenie deficytu budżetowego a pozostałe 2 mln dol. na rozszerzenie o 50 proc. programu bezpłatnych badań okulistycznych i darmowych okularów dla uczniów szkół publicznych, którzy pochodzą z rodzin o niskich dochodach.

Obecnie w Chicago każdy palacz kupujący paczkę papierosów płaci 68 centów podatku, które trafiają do miejskiej kasy. Podatek stanowy wynosi 1,01 dol. , a powiatu Cook – 1,98 dolara. Gdyby podatek miejski wzrósł o 75 centów, to całkowity podatek od sprzedaży papierosów wyniósłby 7,42 dol. i byłby rekordowy w skali kraju.

Podwyżka podatku od sprzedaży papierosów to jedno z nowych źródeł dochodu w nowym planie budżetowym, przygotowywanym przez Emanuela.

Preliminarz budżetowy burmistrza uwzględnia też dochody z mandatów zapłaconych przez kierowców przekraczających prędkość, a namierzonych przez fotoradary, które są stopniowo instalowane w różnych rejonach miasta w pobliżu szkół i parków.

Środki finansowe uzyskane dzięki fotoradarom pomogłyby sfinansować inne inicjatywy, których adresatami są uczniowie szkół publicznych (programy pozalekcyjne i letnie oraz program pracy wakacyjnej).

Natomiast radni mają też własne pomysły na uzyskanie nowych dochodów. Np. prowadzą starania o nałożenie podatku na mieszkańców przedmieść zatrudnionych w chicagowskich firmach.

Ten pomysł nie podoba się jednak burmistrzowi i radnemu Patrickowi O’Connorowi, rzecznikowi burmistrza w radzie miasta. Według radnego 40. okręgu, podatek od pracowników mieszkających poza Chicago zostałby źle przyjęty przez sektor biznesowy.

Termin zatwierdzenia budżetu Chicago upływa z końcem roku kalendarzowego. Rahm Emanuel i radni mają jeszcze trochę czasu na uzyskanie kompromisu w sprawie planu finansowego miasta.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Radek
  Radek 22 października, 2013, 14:37

  Nie znam palacza który kupuje w Chicago papierosy. Z tych co znam, zamawia z Chin za pośrednictwem Internetu, i to za pośrednictwem tłumacza Google Translate na czysto chińskich stronach. Amerykańskie Marlboro produkowane na amerykańskich maszynach w Chinach. przesyłka idzie 7 dni. Ale sporo ludzi przechodzi na papierosy elektroniczne. Gdzie za $3-$5 dolarów można palic tydzień, stosując odpowiednie płyny E-LIQUID.

  Reply this comment
 2. zszokowany
  zszokowany 22 października, 2013, 15:59

  Pociagniecie to swiadczy, ze Emanuel to analfabeta ekonomiczny. Facet prawdopodobnie zyje pod „kloszem” w zupelnym oderwaniu od rzeczywistosci(podobnie jak wielu demokratow).

  Reply this comment
 3. Merk4
  Merk4 22 października, 2013, 17:09

  Ja kupuje Marlboro w Chinach, i płace za karton 65 CNY Chińskich Juan = $10.67 za karton. Prawie za darmo. Przesyłkę liczą $12 dolarów. Wiec warto kupić na cały kwartał. Bo liczą od przesyłki a nie wagi. Przesyłka dociera rożnie raz 5 dni, innym razem 12 dni. Ale ważne ze spada ilość palących w statystykach, bo są liczeni po sprzedaży tych zakurzonych leżących na polkach sztuk kartonów. Dobrze kolega wyżej pisze.Gosc pod kloszem żyjący. Z wiatrakami jeszcze nikt nie wygrał. Babcia mi mówiła,ze prohibicja za czasów Ale Capone się skończyła, jak burmistrz Chicago nie miał wypłaty już z brakujących podatków. Zamiast Pbnizyc cenę o polowe, dochody wzrosną, a zdrowiem moim niech się przestaną martwić. Niech pilnują swoje zdrowie. Nie znam osoby która zdrowo umarła. Kij ma dwa końce. Bardzo się cieszę jak widok palacza przeszkadza tym niepalących. Którzy płaca coraz większe podatki za swoje nieruchomosci.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*