Padły kolejne banki w Illinois

W piątek regulator amerykańskiego rynku finansowego (FDIC)  zamknął kolejne 7. banków w Illinois. Wśród nich jest Broadway Bank  w Chicago, należący do rodziny  Alexiego Giannoulias’a,  kandydata Demokratów do Senatu .

fot. CBS/ Logo MB zastąpiło logo Broadway Bank
fot. CBS/ Logo MB zastąpiło logo Broadway Bank

Urzędnicy FDIC weszli do siedziby banku przy 5960 N Broadway Chicago tuż przed zamknięciem.  W ciągu zaledwie godziny zniknęły wszelkie emblematy i nazwy Broadway Bank. Pojawiła się zaś nazwa MB, bo właśnie ten bank przejął aktywa banku rodziny Giannoulias.

Broadway Bank to kolejna już ofiara kryzysu finansowego w USA, w szczególności zaś załamania na rynku nieruchomości. Podobnie jak wiele instytucji finansowych Broadway Bank poniósł wielomilionowe straty w skutek nietrafionych inwestycji w nieruchomości oraz udzielania kredytów hipotecznych deweloperom, którzy następnie zbankrutowali.  

Podczas specjalnej konferencji prasowej ubiegający się o fotel senatora USA Alexi Giannoulias powiedział, ze dzień ten jest  wyjątkowo smutny dla niego i jego bliskich. Przez blisko 3. dekady jego rodzina próbowała tworzyć silna i stabilna finansowo instytucje.  Przez wiele lat jej się to udawało.

 Giannoulias  oświadczył jednocześnie, że nie zamierza wycofać sie z kampanii wyborczej i w dalszym  ciągu będzie się ubiegać o senatorski fotel.

Komentatorzy polityczni podkreślają jednak, że zamknięcie Broadway Bank uderzy w kandydaturę Giannoilias’a, który przez lata był w rodzinnym banku odpowiedzialny za udzielanie kredytów. W kampanii wyborczej odwoływał się również do swojego biznesowego doświadczenia.

Oto lista wszystkich banków zamkniętych w piątek  przez FDIC w Illinois:

  • Broadway Bank , Chicago,
  • New Century Bank, Chicago, 
  • Citizens Bank and Trust Company of Chicago, Chicago, 
  • Wheatland Bank, Naperville, 
  • Peotone Bank and Trust Company, Peotone, 
  • Lincoln Park Savings Bank, Chicago,
  • Amcore Bank, N.A., Rockford, 

 FDIC zapewnia wszystkich klientów zamkniętych banków, ze ich oszczędności i lokaty są bezpieczne i pomimo oficjalnego postanowienia o wstrzymaniu działalności, banki te będą czynne w sobotę. Więcej na temat przejęcia banków znaleźć można w internecie na: www.fdic.gov/bank/individual/failed/broadway.html.

W 2009 roku na terenie Stanów Zjednoczonych upadło 140. banków, a w tym roku zamknięto już 57.

BK (CBS)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*