Ostrzeżenie przed parzącym chwastem

Pastinaca sativa, czyli pasternak zwyczajny fot.Wikipedia

Pastinaca sativa, czyli pasternak zwyczajny fot.Wikipedia

Pastinaca sativa, czyli pasternak zwyczajny to roślina, która w zetknięciu z ludzką skórą wywołuje bąble i zaczerwienienia, identyczne jak przy poparzeniach. Botanicy ostrzegają, że coraz częściej można spotkać ją w Illinois.

Roślina jest niepozorna, jej kwiaty przypominają kwitnący koper. Podobieństwo do używanego w kuchni zioła jest jednak pozorne, a może być niebezpieczne. Oleista substancja zawarta w kwiatach i łodygach w kontakcie ze skórą, która następnie wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może powodować groźne i bolesne poparzenia.

Pasternak zwyczajny rośnie na łąkach, w rowach, a także na poboczach ścieżek rowerowych, może osiągnąć od kilkunastu centymetrów do blisko dwóch metrów wysokości. Podczas jej usuwania konieczne jest zachowanie ostrożności. Niezbędne są rękawice i odzież ochronna. Należy unikać kontaktu rośliny ze skóra, a usunięte chwasty zabezpieczyć w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.

(gd)

Categories: Chicago

Comments

  1. Jola
    Jola 1 lipca, 2016, 14:19

    Niebezpieczny jest barszcz sosnowskiego. Pasternak nie jest rośliną tak niebezpieczną. Wyglądają podobnie jednak to dwie różne rośliny. Polecam sprawdzić to jeszcze w encyklopedii.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*