Ostrzeżenie przed kleszczami

fot.Catkin/pixabay.com

fot.Catkin/pixabay.com

Wiosna i lato to sezon wycieczek, kampingów, spacerów po lasach i parkach oraz… kleszczy. Służby epidemiologiczne stanu Illinois ostrzegają przed kleszczami i roznoszoną przez nie boreliozą.

Borelioza to rzadka choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze; do zakażenia może dojść poprzez jednorazowe nawet ukąszenie. Służby epidemiologiczne stanu Illinois zalecają mieszkańcom ostrożność i profilaktykę. Apel jest w szczególności adresowany do osób, które wypoczywają w lasach, parkach i na łąkach.  Zalacane jest noszenie ubioru zakrywającego ciało – długich spodni, koszul z długim rękawem, pełnego obuwia; stosowanie środków odstraszających kleszcze i sprawdzanie ciała po pobycie w lesie czy parku.

Borelioza jest groźną chorobą zakaźną. Jej wczesne objawy to przypominający wysypkę rumień, osłabienie, ból głowy i gorączka. Po 3 miesiącach od zakażenia może dojść do zapalenia stawów lub – rzadziej – mięśnia sercowego. Borelioza jest chorobą przewlekłą, po wielu latach u chorego może dojść do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów i problemów neurologicznych. Chorzy skarżą się na przejmujące chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją.

Dla przykłądu w samym tylko powiecie Lake w zeszłym roku zdiagnozowano 20 przypadków boreliozy. To co prawda o połowę mniej niż rok wcześniej, ale znacznie więcej niż w latach poprzednich, kiedy dochodziło do pojedynczych zakażeń.

W razie ukąszenia kleszcza należy niezwłocznie usunąć go pęsetą, tuż przy skórze, a miejsce ukąszenia zdezynfekować spirytusem. Wyciskanie, wykręcanie i smarowanie kleszcza benzyną może zwiększyć ryzyko zakażenia boreliozą. Jeżeli kleszcz tkwi głęboko w skórze należy niezwłocznie udać się do lekarza.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*