Okolice Chicago wciąż sparaliżowane przez powódź

Des Plaines jest jedną z miejscowości metropolii chicagowskiej, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi. Duża liczba mieszkańców utraciła dach nad głową i dobytek. We wtorek, niemal tydzień po ulewnych deszczach, wiele dróg miasteczka i ulic ciągle było nieprzejezdnych, a znaczna liczba instytucji, firm, sklepów i szkół – nieczynnych. Poziom rzeki Des Plaines wciąż utrzymywał się powyżej poziomu powodziowego. 

W Elmhurst ciągle nieprzejezdnych jest wiele ulic. Można przez nie jednak... przepłynąć fot.: Paweł Nocoń

W Elmhurst ciągle nieprzejezdnych jest wiele ulic. Można przez nie jednak… przepłynąć fot.: Paweł Nocoń

Krajowe służby meteorologiczne, National Weather Service, poinformowały we wtorek rano, że poziom wody na rzece Des Plaines River wynosi 8,93 stóp. W piątek rzeka wylała osiągając rekorodowy stan powodziowy 10,92 stóp. Policja Des Plaines radziła we wtorek kierowcom, by omijali śródmieście i używali alternatywnych tras, ponieważ główne ulice są zamknięte. Drogi dostępne z północy/południa to m.in.:Mt. Prospect Road, Elmhurst Road, Wolf Road i Lee Street/Higgins Road.

Następujące drogi pozostają zamknięte: Big Bend Drive, Golf Road pomiędzy River Road i East River Road. Lee Street pomiędzy River Road i Elk Boulevard, River Road pomiędzy Rand Road i Elk Boulevard, River Road pomiędzy Miner Street i Touhy Avenue, Central Road pomiędzy East River Road i River Road, Algonquin Road pomiędzy River Road i Lee Street, Busse Highway od Miner Street do Mason Lane oraz River Road w kierunku północnym w rejonie skrzyżowania przy Central Road.

We wtorek i środę nieczynny pozostawał Oakton Community College.

Władze miasta Des Plaines zalecają mieszkańcom oglądanie kanału 17 telewizji kablowej i odwiedzanie portalu miejskiego www.desplaines.org, w celu uzyskania aktualnych informacji odnośnie sytuacji powodziowej i dostępnych form pomocy.

Z pytaniami i problemami, które nie są sytuacjami nagłymi można telefonować do lokalnej agencji ds. kryzysowych, Des Plaines Emergency Management Agency (EMA): 847-391-5396.

Dla wielu mieszkańców Des Plaines obecna powódź nie jest pierwszą i zapewne nie ostatnią. To cena jaką płacą za bliskie sąsiedztwo rzeki i piękny na nią widok.

Z powodzią i jej skutkami zmaga się też miasteczko Elmhurst w północno-zachodniej części metropolii. Dla niektórych mieszkańców łódka stała się środkiem lokomocji.

 (ao)

Categories: Chicago, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*