Oferował obywatelstwo i oszukał chińskie rodziny na 11 mln dolarów

Oferował obywatelstwo i oszukał chińskie rodziny na 11 mln dolarów

Proponując możliwość uzyskania amerykańskiego obywatelstwa, młody chicagowianin oszukał grupę chińskich rodzin na 11 mln dolarów. Poszkodowani wnieśli zbiorowy pozew sądowy, domagając się zwrotu utraconych pieniędzy.

30-letni Anshoo Sethi obiecywał Chińczykom amerykańskie wizy, jeśli zainwestują w budowę hotelu i centrum kongresowego, które miało powstać w pobliżu lotniska O’Hare za 912 mln dolarów.

Hotel nigdy nie powstał, ale zebrane fundusze Sethi wydał na zakup luksusowych dóbr dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół − stwierdza akt oskarżenia wniesiony do sądu federalnego.

W toku śledztwa ustalono, że Sethi wyłudzał pieniądze na inwestycję jeszcze długo po tym, jak zerwał wszelkie kontakty biznesowe z sieciami hoteli zainteresowanymi projektem − Hyatt, Starwood i Intercontinental Hotel Group. Ponadto podejrzany niezgodnie z prawem utrzymywał, że ma zapewnioną pomoc stanową i federalną na budowę hotelu, który miał powstać na parceli o powierzchni trzech akrów przy 8201 West Higgins Rd., na wschód od portu lotniczego O’Hare.

Oszust wyłudził ogółem 160 mln dol. od 290 inwestorów, zanim jeden z poszkodowanych złożył doniesienie do prokuratury. W myśl niedawno zawartej ugody amerykańska komisja papierów wartościowych (Securities and Exchange Commission – SEC) gwarantuje, że inwestorom zostanie zwrócone 147 mln dolarów.

Prokuratura twierdzi, że obecny akt oskarżenia ma zmusić oszusta do spłaty pozostałych 11 mln dol. wyłudzonych w postaci „kosztów administracyjnych”. (ak)

fot.Steven Depolo/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*