Odsetek zabójstw niższy o 70 procent. Czy się utrzyma?

Według chicagowskiej policji wskaźniki zabójstw wykazują tendencję spadkową dzięki zastosowaniu „holistycznej strategii” walki z przestępczością, i nie jest to wynik wyjątkowo zimnej wiosny. Niestety, na przekór tym zapewnieniom, w sobotę, gdy tylko trochę się ociepliło, w śródmieściu miały miejsce groźne incydenty.

fot.Highway Patrol Images/ W marcu tego roku w Chicago zamordowano 16 osób

fot.Highway Patrol Images/ W marcu tego roku w Chicago zamordowano 16 osób

Zamieszki, do których doszło w sobotę wieczorem na Magnifcent Mile, policja określiła jako „utarczki kilkorga dzieciaków”. Aresztowanych zostało 17 nastolatków. Inny incydent tego samego dnia wydarzył się w kolejce CTA na linii czerwonej. Grupa nastolatków zaatakowała pasażerki pociągu. Aresztowano jedną osobę dorosłą i 10 nieletnich pod zarzutem rękoczynów i kradzieży.

Wczoraj na konferencji prasowej burmistrz Rahm Emanuel i szef policji chicagowskiej Garry McCarthy poinformowali, że marcu tego roku odnotowano o 36 mniej morderstw niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym, co reprezentuje 69-procentowy spadek. Jest on kontynuacją trendu spadkowego utrzymującego się od kilku miesięcy. Obaj panowie oświadczyli, że skuteczna okazała się kombinacja różnych metod zwalczania przestępczości, co znalazło odbicie w statystykach.

Nadinspektor McCarthy stwierdził, że pozytywne rezultaty przynosi między innymi zwiększenie liczby patroli pieszych i zmotoryzowanych oraz ich widoczności, przede wszystkim w dzielnicach o wysokiej przestępczości. Podkreślił, że lepiej układa się też współpraca policji z lokalną ludnością.

Wczoraj uczniowie chicagowskiego liceum Martina Luthera Kinga rozpoczęli tygodniową akcję przeciwko przemocy w hołdzie Hadiyii Pendleton, koleżance zastrzelonej w styczniu, której imię stało się symbolem wszystkich niewinnych ofiar przemocy chicagowskich gangów.

Akcja określana jest jako „Projekt pomarańczowego drzewa” (Project Orange Tree). Przez nabliższe dni uczniowie noszą na sobie odzież koloru pomarańczowego, który znany jest myśliwym jako kolor ostrzegawczy i sygnalizuje, by nie strzelać.

Źródło: Nowy Dziennik, Alicja Otap

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*