Od przyszłego roku drożeje Obamacare

fot.www.healthcare.gov

fot.www.healthcare.gov

Zła wiadomość dla osób korzystających z ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego w ramach Affordable Care Act, czyli tzw. Obamacare. Od przyszłego roku ceny ubezpieczeń wzrosną, zmaleje natomiast liczba planów ubezpieczeniowych.

Większość mieszkańców Illinois korzysta z planów ubezpieczeniowych oferowanych przez pracodawców oraz z programów rządowych – Medicare i Medicaid. Osoby, które nie mogą liczyć na ubezpieczenie pracownicze lub nie spełniają kryteriów przyjęcia do programów rządowych, korzystają zazwyczaj z Obamacare. W 2016 r. ubezpieczenie w ramach Affordable Care Act wykupiło ponad 300 tys. mieszkańców naszego stanu.

Od 24 października na stronie internetowej healthcare.gov znaleźć można informacje na temat planów ubezpieczeniowych i ich cen na nadchodzący rok. Chętni mogą wykupić ubezpieczenie na rok 2017, ale muszą liczyć się z większymi wydatkami. W Illinois średnia podwyżka stawek ubezpieczeniowych za najtańszy pakiet (brązowy) wyniesie 44 proc., 45 proc. za pakiet srebrny i 55 proc. za złoty. Po podwyżkach średnia cena ubezpieczenia dla jednej osoby wyniesie ok. 300 dol. miesięcznie, a dla czteroosobowej rodziny – ponad tysiąc dolarów miesięcznie.

Wzrostowi cen towarzyszy zmniejszenie oferty planów ubezpieczeniowych. W powiecie Cook klienci indywidualni w 2016 roku mogli wybierać spośród 71 planów, w przyszłym roku w ofercie znajdą tylko 38 planów ubezpieczeniowych. W powiecie Lake liczba planów spadła z 49 do 18, a w DuPage – z 48 do 34.

Zmorą klientów Obamacare są wysokie stawki wkładu własnego (ang. deductible). To opłata, którą ubezpieczony musi uiścić zanim ubezpieczenie zacznie pokrywać koszty leczenia. W Illinois jej wysokość wynosi od 1 do 7 tys. dol., w zależności od planu i powiatu.

Podwyżki uderzą najmocniej w osoby, które nie mogą liczyć na rządowe dopłaty i ulgi. Eksperci podkreślają jednak, że 75 proc. osób ubezpieczonych w Obamacare otrzyma z tego tytułu ulgi podatkowe, które zrównoważą wydatki. W efekcie otrzymanych ulg podatkowych 60 proc. beneficjentów Affordable Care Act w Illinois zapłaci za ubezpieczenie zdrowotne nie więcej niż 100 dol. miesięcznie.

Administracja Baracka Obamy spodziewa się, że w przyszłym roku z Obamacare skorzysta dodatkowe 1,1 mln Amerykanów, a całkowita liczba osób korzystających z tej formy ubezpieczenia wyniesie 13,8 mln osób.

(gd)

Categories: Chicago

Comments

  1. Kalina
    Kalina 25 października, 2016, 14:39

    Toz to jest program tylko dla nierobow i oszustow dobry! A ta glupia clinton jeszcze powtarza ze bedzie kontynuowac polityke obamy!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*