Oceny kredytowe Illinois o krok od poziomu śmieciowego

fot.moleshko/pixabay.com

fot.moleshko/pixabay.com

Z powodu impasu budżetowego dwie agencje ratingowe obniżyły notowania kredytowe Illinois do poziomu niemal śmieciowego.  Po spadku notowań, rewident stanowa Leslie Geissler Munger ostrzegła przed  groźnymi skutkami kryzysu finansowego. Tymczasem republikański gubernator Bruce Rauner  i demokratyczny spiker stanowej Izby Reprezentantów Michael Madigan przypisują sobie nawzajem winę za budżetowy pat i spadek ocen.

Po obniżce przez firmę Moody’s Investors Service, ocena wiarygodności kredytowej Illinois jest wyższa od poziomu śmieciowego tylko o dwa stopnie i tylko o jeden stopień na skali agencji Standard’s and Poor. Obie firmy uzasadniły  swą decyzję niewypracowaniem przez władze Illinois długoterminowego planu budżetowego, zawierającego konkretne rozwiązania najpoważniejszych problemów finansowych stanu.

Rewident Munger ostrzegła, że bez ustawy budżetowej wstrzymane będzie wyasygnowanie około 23 mld dol. na szkolnictwo, a także na opiekę zdrowotną i usługi socjalne. Jak podkreśliła, Illinois  szybko przybywa niezapłaconych rachunków i kryzys finansowy wymyka się spod kontroli. Jej zdaniem, do wyjścia z kryzysu potrzebna będzie potężna podwyżka stanowego podatku od dochodu. Obecny podatek wynoszący 3,7 proc. trzeba będzie podwyższyć do prawie 8 proc. − uważa Munger.

Rzecznik gubernatora Catherine Kelly stwierdziła, że winę za spadek notowań kredytowych ponoszą demokraci w Izbie Reprezentantów, którzy zarządzili zakończenie wiosennej sesji bez zatwierdzenia budżetu. “Każdy z demokratów, który na ślepo wykonywał rozkaz spikera (Madigana) ponosi winę za obniżkę ocen kredytowych” − podkreśliła rzecznik w oświadczeniu wysłanym do mediów.

Natomiast spiker Izby Michael Madigan stwierdził, że to gubernator Rauner jest odpowiedzialny za spadek ratingu kredytowego, ponieważ “wykreował kryzys finansowy”, upierając się, by demokraci spełnili jego żądania dotyczące zmian administracyjnych. Madigan podkreślił też, że proponowany przez gubernatora budżet zawiera deficyty, a ustawa zapewniająca fundusze na usługi socjalne już prawie miesiąc czeka na jego podpis.

lllinois jest bez budżetu prawie rok w wyniku przepychanki politycznej między republikańskim gubernatorem Raunerem a parlamentem stanowym, w którym mają większość demokraci. Rauner żąda zatwierdzenia swego antyzwiązkowego i probiznesowego planu w zamian za zgodę na zbilansowanie budżetu przy pomocy podwyżek podatków.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Waclaw
    Waclaw 11 czerwca, 2016, 17:50

    Rauner rzadzi

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*