Obowiązkowe testy wiedzy nieobowiązkowe?

fot.David Rae Morris/EPA

fot.David Rae Morris/EPA

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę, która pozwala uczniom na nieuczestniczenie w testach sprawdzających wiedzę bez żadnego wpływu na stopnie i dalszą edukację.

Ustawa (HB 306) czeka obecnie na głosowanie w Senacie stanowym. W myśl regulacji do zwolnienia z egzaminów wystarczyłby list od rodziców lub prawnych opiekunów ucznia. Jej wnioskodawcą był demokratyczny poseł Will Guzzardi z Chicago.

Ustawa została zatwierdzona w Izbie 19 maja przy dwupartyjnym poparciu, stosunkiem głosów 64 do 47, choć wcześniej przepowiadano jej porażkę. Jednak ustawodawcy ugięli się pod presją społeczną.

Projekt ustawy powstał w odpowiedzi na krytykę testów stanowych ze strony chicagowskiego kuratorium oraz organizacji rodzicielskich i uczniowskich. Kuratorium (Chicago Public Schools, CPS) stawiało wiele zarzutów merytorycznych i formalnych wobec stanowych sprawdzianów.

Kuratorium rozważało możliwość nie brania udziału już w tegorocznych testach. Władze oświatowe zapowiedziały nawet, że nie przeprowadzą sprawdzianu w żadnej z podległych im szkół, ale wycofały się z tej decyzji po tym, jak stanowy rząd zagroził wstrzymaniem funduszy na edukację w Chicago. Ostatecznie wszystkie szkoły chicagowskie wzięły udział w testach.

Przyszłość regulacji w dalszym ciągu pozostaje pod znakiem zapytania, bo nawet jeśli zatwierdzi ją Senat, to nie wiadomo, czy podpisze ją gubernator Bruce Rauner. Przedstawiciele jego administracji niedawno ostrzegali, że z powodu poluźnienia przepisów dotyczących obowiązkowego udziału w sprawdzianach uczniowskiej wiedzy, całe Illinois może utracić miliardy dolarów w funduszach federalnych na oświatę.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*