Obama popiera Emanuela w wyścigu wyborczym

Obama popiera Emanuela w wyścigu wyborczym

Chicagowskie rozgłośnie radiowe rozpoczęły od poniedziałku nadawanie reklamowych spotów, w których prezydent Barack Obama udziela poparcia Rahmowi Emanuelowi w jego kampanii o reelekcję na urząd burmistrza.

− Jeśli chcesz burmistrza, który robi to, co należy, a nie tylko to, co jest popularne, który dzień i noc walczy o miasto, które kocha – to mam nadzieję, że dołączysz do mnie. We wtorek 24 lutego zagłosuj na Rahma Emanuela − można usłyszeć w 60-sekundowej reklamie radiowej.

Prezydent udziela swego poparcia na nieco mniej niż miesiąc przed elekcją, w której Emanuel liczy na głosy afroamerykańskich wyborców, którzy pomogli mu wygrać wyścig wyborczy w 2001 r.  bez konieczności dogrywki. Zanim został burmistrzem Chicago Emanuel był szefem personelu Białego Domu, w którym urzęduje Obama, cieszący się  w swym rodzinnym mieście dużą popularnością.

Z sondaży „Chicago Tribune” wynika, że w ciągu minionych czterech lat arfroamerykańscy wyborcy w Chicago byli coraz bardziej rozczarowani rządami Emanuela.  Są także niezadowoleni utrzymującym się wysokim wskaźnikiem przestępczości i podjętą w 2013 r., wbrew protestom okolicznych głównie czarnoskórych mieszkańców, decyzją o zamknięciu kilkunastu szkół publicznych.

W spocie Obama broni reputacji Emanuela dążącego do poprawy poziomu edukacji publicznej.

− Zanim Rahm Emanuel został burmistrzem Chicago, był czołowym przedstawicielem personelu Białego Domu. Mówiąc szczerze, czasem burmistrz jest nieustępliwy, ale kocha swoje miasto i uważa, że dziecko z każdej dzielnicy ma prawo do osiągnięcia sukcesu −  mówi Obama w reklamie. Przypomina, że to Emanuel umożliwił chicagowskim dzieciom uczęszczanie do całodziennego przedszkola oraz poparł projekt stopniowej do 2019 r. podwyżki do 13 dol. na godz. najniższych uposażeń. (ak)

Na zdjęciu: Rahm Emanuel i Barack Obama fot.Tannen Maury/EPA

Categories: Chicago, Wybory 2015

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*