Nowe zasady posiadania broni w Chicago

Po decyzji Sądu Najwyższego, który w poniedziałek orzekł, ze mieszkańcy wszystkich amerykańskich stanów mają prawo posiadać broń palną, władze Chicago zmuszone były zmienić obowiązujące na terenie miast przepisy ograniczające to prawo. Burmistrz Richard Daley, przyznał że decyzja Sądy jest dla niego rozczarowanie, ale nie zaskoczeniem. Burmistrz błyskawicznie przystąpił do działania i w trzy dni od ogłoszenia decyzji Sądu Najwyższego Daley przedstawił nową ordynację regulującą kwestię posiadania broni. W piątek została ona zatwierdzona przez Radę Miasta.

fot.Chicago Tribune/ Rada Miasta zatwierdziła nową ordynację dotyczącą posiadania broni palnej

Nowe przepisy wykluczają sprzedaż z broni palnej osobom, które dopuściły się wcześniej przy jej użyciu przestępstwa. Na podstawie zatwierdzonej w piątek ordynacji mieszkaniec miasta będzie mógł zarejestrować maksymalnie jedną sztukę broni w miesiącu. Będzie ona wpisana do miejskiej ewidencji. Opłata za rejestrację wynosić będzie 15 dolarów. Broń ta będzie mogła być przechowywana tylko i wyłączenie na terenie domu lub mieszkania (zabrania się wynoszenia jej np. do garażu, na taras czy do ogrodu).

W każdym domu może być maksymalnie jedna sprawna i gotowa do użycia sztuka broni – pozostałe muszą być albo rozłożone na części albo w stanie uniemożliwiającym ich użycie.

Osoby, które będą chciały zakupić broń palną będą musiały przejść specjalne szkolenie, praktyczne i teoretyczne oraz uzyskać miejskie i stanowe certyfikaty. Ordynacja nakłada także na właścicieli rewolwerów i strzelb konieczność ich stałej kontroli, która uniemożliwiałaby dostanie się ich w niepowołane ręce. Chodzi tu zarówno o przestępcówć jak i o dzieci, dla których broń stanowi zagrożenie.

Burmistrz Richard Daley powiedział, że jego najważniejszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, policjantom, strażakom i sanitariuszom, którzy interweniują w przypadkach przemocy domowej. Burmistrz podkreśla, że nie można dopuścić do sytuacji, w których odpowiadając na wezwanie znajdą sie oni w niebezpieczeństwie, bo w każdym domu znajdować się będzie broń, której agresorzy nie zawahają się użyć.

Zwolennicy powszechnego prawa do posiadania broni palnej, które gwarantuje 2. Poprawka Konstytucji Stanów Zjednoczonych, przekonują że zwykli obywatele muszą być w stanie obronić się przed przestępcami, którzy działają z coraz większą bezwzględnością.

MNP (CBS)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*