Nowe zarządzenie chroni lokatorów mieszkań zajętych przez banki

Nowe zarządzenie chroni lokatorów mieszkań zajętych przez banki

Weszło w życie nowe zarządzenie miejskie, umożliwiające lokatorom pozostanie w wynajmowanych mieszkaniach w przypadku zajęcia obciążonej nieruchomości przez bank.

 fot. Jennifer/Wikimedia

fot. Jennifer/Wikimedia

Radny Ray Suarez, przewodniczący miejskiego komitetu do spraw mieszkaniowych, powiedział, że w przypadku egzekucji z nieruchomości bank musi pozwolić lokatorom pozostać w wynajmowanym budynku do czasu wygaśnięcia umowy albo wypłacić każdej rodzinie 10 600 dol. z tytułu kosztów przeprowadzki.

Suarez twierdzi, że zamieszkany budynek to bezpieczniejszy budynek, a przy okazji sprzyja stabilizacji życia lokalnej społeczności.

– Opuszczone budynki – mówi polityk – to katastrofa.

Nowe zarządzenie, nazwane potocznie „Keep Chicago Renting Ordinance’’, zostało przyjęte 45 głosami przeciwko pięciu.

Burmistrz Rahm Emanuel podkreślił, że nowy przepis będzie przeciwdziałać przestępczości i dezorganizacji dzielnic, w których banki przejmują wiele domów.

W świetle prawa nowy właściciel budynku ma 21 dni na zawiadomienie lokatorów o ich uprawnieniach. Może przedłużyć lub odnowić umowę, a czynsz nie może przekroczyć 102 proc. obecnego. Jeśli umowy nie przedłuży, będzie musiał wypłacić lokatorom kwotę 10 600 dolarów.

(kc)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*