Nowe technologie i media społecznościowe w walce z przestępczością w Chicago

Policja chicagowska  ponownie modernizuje swój program współpracy z mieszkańcami określany jako CAPS (Chicago Alternative Policing Strategy), tym razem przy wykorzystaniu nowych technologii elektronicznych i mediów społecznościowych, m.in. Twittera. Dodatkowo policja uruchumiła bardziej przyjazną  dla użytkownika witrynę internetową: Chicagopolice.org lub https://portal.chicagopolice.org/portal/page/portal/ClearPath. 

 

fot.Intel Free Press-Flickr

fot.Intel Free Press-Flickr

Jak poinformowali szef policji Garry McCarthy i burmistrz Rahm Emanuel,  skuteczność inicjatywy wykorzystującej nowe technologie i media społecznościowe zostanie przetestowana pilotażowo w trzech dzienicach:  w Englewood (na południu miasta),  River North/Gold Coast/Old Town (na północy miasta) oraz w Garfield Park (na zachodzie).

Policja liczy na to, że otrzymywać będzie zdjęcia z miejsc przestępstw, zrobione przez świadków przy pomocy telefonów komórkowych, by wezwani na pomoc oficerowie wiedzieli, czego mogą się spodziewać po przybyciu na miejsce zdarzenia.

McCarthy  stwierdził, że jeśli na zdjęciu będzie podejrzany o dokonanie przestępstwa, to schwytanie go będzie łatwiejsze.  Równocześnie podkreślił, że sfotografować miejsce incydentu można tylko wtedy, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia świadka. O zrobieniu fotografii należy poinformować dyspozytora centrali 911, wtedy wyśle on na nasz numer telefonu krótką wiadomość, a my w odpowiedzi na nią zdjęcie.

Policja zapewnia, że wysłanie informacji sms-em na adres 274637 (CRIMES) będzie zupełnie anonimowe.

Ponadto mieszkańcy dzielnic będących miejcem pilotażu mogą przesyłać informacje Twitterem. W Englewood jest to: @ChicagoCAPS07, w River North/Gold Coast/Old Town: @ChicagoCAPS18 oraz wGarfield Park/West Side: @ChicagoCAPS11,

(ao)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*