Nowe prawa wchodzące w życie w Illinois w 2018 r.

Nowe prawa wchodzące w życie w Illinois w 2018 r.

W nowym roku w Illinois wejdzie w życie ponad 200 nowych ustaw stanowych. Dotyczą one wielu dziedzin życia mieszkańców stanu Lincolna.

Transport i bezpieczeństwo na drogach

Od nowego roku nie wolno wziąć auta na próbną przejażdżkę z salonu samochodowego, jeśli z jego szyb nie zostały zdjęte reklamowe nalepki, winiety, cenniki i napisy. Za ich usunięcie pod groźbą kar grzywny odpowiedzialny jest salon samochodowy. Ustawa (HB 733) została uchwalona po tym, jak młody mężczyzna, Brendan Burke, poniósł śmierć w Hoffman Estates w wypadku spowodowanym przez kierowcę testującego auto, któremu widoczność blokowała kartka z napisem „Na sprzedaż” przylepiona do przedniej szyby.

Inna legislacja (HB 1805) pozwala 17-latkom na zarejestrowanie się w programie dawcy organów podczas starań o prawo jazdy lub stanowy dowód tożsamości.

Nowe prawodawstwo przewiduje też sroższe kary za kierowanie autem z zawieszonym lub odebranym prawem jazdy. Ustawa (HB 3084) nakazuje traktować kierowcę jako sprawcę nieumyślnego zabójstwa, jeśli prowadzi samochód mając odebrane lub zawieszone prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwym ze śmiertelnym skutkiem.

Na mocy innej nowej regulacji (HB1784) rowerzystom wolno od nowego roku jeździć poboczem drogi. Kierowcy zaś mogą wymijać rowerzystów w bezpiecznej odległości w strefie zakazu wymijania.

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nową ustawą (SB 639) spowodowanie śmierci poprzez dostarczenie narkotyku będzie traktowane jako zabójstwo, nawet w przypadku, gdy do dystrybucji narkotyków doszło poza granicami Illinois.

Dwie nowe ustawy (HB3711, HB 3251) traktują jako przestępstwa z nienawiści zastraszanie i prześladowanie w Internecie oraz wysyłanie drogą elektroniczną obscenicznych treści i obrazów.

W związku z ostatnią falą oskarżeń o napastowanie seksualne skierowanych pod adresem znanych osób, nowa ustawa (HB 270) wymaga, by każda agencja organów ścigania w stanie wprowadziła przepisy regulujące postępowanie śledcze w sprawie funkcjonariuszy podejrzanych o gwałt lub molestowanie.

Opieka nad dzieckiem

Dzięki ustawie (HB 2388) powstanie internetowa baza danych żłobków i przedszkoli, którym władze stanu odebrały licencję na prowadzenie działalności. Witryna będzie też informowała, na jakim etapie są starania danej placówki o przywrócenie zezwolenia na jej ponowne uruchomienie.

Szkolnictwo

Regulacja (HB 2663) zabrania wyrzucania ze szkoły uczniów zerówki (ang. K-Kindergarten). Zgodnie z nowymi przepisami programy nauczania początkowego będą musiały skierować trudne dzieci do odpowiednich instytucji pomocowych zamiast się ich po prostu pozbywać, co do tej pory było powszechną praktyką.

Ustawa (SB 1846) wymaga, by stanowa służba zdrowia dodała wymóg badania na astmę do rutynowych badań kontrolnych dla uczniów.

Usługi i biznes

Pralnie chemiczne oraz salony kosmetyczne i fryzjerskie muszą w widocznym miejscu wyeksponować cenniki swych usług – wymaga nowa ustawa (SB 298), uchwalona przez parlament stanowy w nadziei, że będzie korzystna dla kobiet, które zwykle więcej płacą za większość usług.

Z kolei ustawa (HB2510) wymaga, by menedżerowie restauracji pierwszej kategorii przechodzili okresowe szkolenia w zakresie rozpoznawania alergii na żywność.

Aborcja i macierzyństwo

Odbiorczynie ubezpieczeń społecznych Medicaid mają zagwarantowaną aborcję na koszt podatnika. Dodatkowo, ustawa (HB 40) zapewnia prawo do usuwania ciąży w Illinois nawet w przypadku, gdyby zostało ono unieważnione przez władze federalne.

Szkoły publiczne i czarterowe muszą stworzyć młodocianym matkom właściwe warunki karmienia piersią. Ustawa (HB 2369) wymaga, by szkoły desygnowały pomieszczenie, gdzie karmiąca matka będzie miała prywatność i nie może być ono częścią damskiej toalety. Uczennice, które są matkami karmiącymi, muszą też mieć dostęp do lodówki, w której mogą pozostawić ściągnięte mleko.

Edukacja nt. zdrowia psychicznego

Jedna z dwóch ustaw (HB 375) wymaga, by funkcjonariusze organów ścigania przechodzili obowiązkowe szkolenia w zakresie właściwego i bezpiecznego postępowania z osobami cierpiącymi na zaburzenia i choroby psychiczne.

Druga regulacja (HB 3502) ustanawia specjalną radę ekspertów, która opracuje metody wczesnego wykrywania oraz leczenia zaburzeń i chorób psychicznych.

Dzień Obamy

Na mocy nowej ustawy (SB 55) 4 sierpnia obchodzić będziemy Dzień Baracka Obamy; nie jest to jednak święto wolne od pracy.

Oryginalnie ustawodawcy proponowali, by Obama został uhonorowany na równi z Abrahamem Lincolnem i Martinem Lutherem Kingiem, którzy patronują stanowym świętom.

Jednak takiej wersji ustawy sprzeciwił się gubernator Rauner, który stwierdził, że obchody powinny być symboliczne, poświęcone dokonaniom i zasługom byłego prezydenta. Po gubernatorskich poprawkach ustawa została zatwierdzona przez parlament stanowy kilka miesięcy temu. Żaden polityk nie głosował przeciw regulacji, ale kilku wstrzymało się od głosu.

Obama był 44. prezydentem USA i pierwszym prezydentem afroamerykańskim. Urodził się na Hawajach, ale w Illinois założył rodzinę i zrobił karierę polityczną.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

fot.Wikipedia

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*