Notowania Illinois znowu w dół

fot.Ewa Malcher/Wikipedia

fot.Ewa Malcher/Wikipedia

Kolejna kredytowa agencja ratingowa Moody’s obniżyła warygodność stanowych obligacji wynoszących 26,8 mld dolarów. Spadły też notowania inwestycyjne stanu. Wszystko przez pogarszającą się kondycję stanowych finansów.

Moody’s obniżyła notowania Illinois w czwartek, 22 października, z poziomu A3 do Baa1, tłumacząc degradację ratingową pogarszającą się w ciągu ostatnich lat sytuacją stanowych finansów. Zdaniem ekspertów przedłużający się impas budżetowy może prowadzić do kolejnych spadków.

Moody’s jest drugą agencję w minionym tygodniu, która obniżyła notowania kredytowe zobowiązań finansowych Illinois. Zrobiła to wcześniej Fitch Ratings, która swą decyzję motywowała tak samo jak Moody’s.

Do spadku stanowych notowań odnieśli się lokalni politycy. Przewodniczący stanowego senatu John Cullerton winą za obniżkę notowań obarczył administrację gubernatora Bruce’a Raunera, podkreślając, że jego decyzje doprowadziły do zmniejszenia się dochodów Illinois i spowolnienia rynku pracy.

W odpowiedzi, gubernator Rauner stwierdził, że spadek dochodów jest odbiciem polityki demokratów, którzy blokują reformy niezbędne do uzdrowienia finansów publicznych i wprowadzenia bardziej zbilansowanego budżetu.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*