Nieudokumentowani lokatorzy mogą spać spokojnie

Nieudokumentowani lokatorzy mogą spać spokojnie

Illinois jest drugim stanem, który wprowadził przepisy chroniące nieudokumentowanych imigrantów wynajmujących domy i mieszkania przed eksmisją z powodu pochodzenia lub statusu imigracyjnego.

W środę 21 sierpnia gubernator Illinois J.B. Pritzker podpisał ustawę chroniącą nieudokumentowanych imigrantów przed eksmisją z wynajmowanych domów lub mieszkań na podstawie kraju pochodzenia lub nieuregulowanej sytuacji imigracyjnej.

Ustawa SB 1290 gwarantuje nieudokumentowanym lokatorom opiekę prawną przed właścicielami nieruchomości wykorzystującymi ich status imigracyjny do nielegalnych działań, typu zbytnie podwyżki czynszu lub grożenie eksmisją. Właściciele domów i mieszkań dopuszczający się tego typu praktyk będą zobowiązani do wypłacenia wynajmującym odszkodowania w wysokości 2 tys. dol. za każde złamanie praw lokatorów.

(gd)

Na zdjęciu: Gubernator J.B. Pritzker podpisuje ustawę fot.Governor JB Pritzker/Facebook

Categories: Chicago, Imigracja

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 21 sierpnia, 2019, 15:37

  Można powiedzieć, że właściciele domów mają „przechlapane”. Latynosi jako ludzie z „inicjatywą” na pewno odpowiednio to wykorzystają. Do kompletu gubernator powinien podpisać dekret, że każdy właściciel domu, który będzie chciał sprawdzić status imigracyjny i odmówi wynajęcia mieszkania nielegalnemu imigrantowi także zostanie ukarany grzywną a nawet więzieniem.

  Reply this comment
 2. Chris
  Chris 21 sierpnia, 2019, 18:01

  To w ten sposob miedzyinnymi zrobil „present” dla Immigration , ICE I DHS bo teraz beda mieli „nielaglnych ” latwiej zlokalizowac I wcale nie musi z nimi wspolpracowac ani Sheriff lub Chicago Police , a wlasciciel nieruchomosci ma bo musi miec pelna idntyfikacje wynajmujacych locale , jezeli domniewa ze ktos jest nielegalnie moze to zglosic sluzba imigracyjnym bo „honoruja” nawet anonimy co jeszcze nie tak dawno bylo niedopomyslenia .

  Reply this comment
  • B
   B 27 sierpnia, 2019, 09:20

   Dla Twojej informacji dla ICE osoba z overstanding visa lub taka która przekroczyła granice nielegalnie jest na szarym końcu ich zainteresowań. Priorytety: najpierw osoby skazane sądownie, osoby z final removal order lub zagrażające bezpieczeństwu Panstwa. Mozesz podjechac do ICE do Oakbrook Terrence, duży wieżowiec na dole z recepcji zadzwoń do DHS ICE i powiedz, ze chcesz zgłosić osobę nielegalna bez histori kryminalnej to Cię oleją i nie przyjmą zgłoszenia.

   Reply this comment
 3. Chris
  Chris 22 sierpnia, 2019, 12:47

  Ale „dosmuczasz ” w Illinois niema takiego prawa zeby cos takiego bylo jak piszesz ale np. w Wisconsin jest I ma prawo wlasciciel ( jest to wyraznie ujete w formulazu wynajmu ) musi przedstawic (okazac I wpisac ) Stanowe ID lub DL or Passport , potwierdzenie z zakladu pracy o zarobkach i stausie pracownika „full time or part time . Temporary resident ( student , visitor ) musi przedstawic document na legalny pobyt „Student Visa” i zaswiedczenie ze szkoly , visitor -kopia visy pobytowej i cel pobytu w Stanie Wiscoinsin . Podobnie jest w Arizonie tylko w Arizonie nawet przy wynajmie Motelu lub Hotelu wymagany jest document State ID lub DL or Passport dla visitorow z poza USA wymagany jest Passport z aktualna visa lub pieczatka przekroczenia granicy . Nie dotyczy to Canadian citizen only .

  Reply this comment
 4. Stefan
  Stefan 25 sierpnia, 2019, 16:11

  O czym wy mowicie w USA co trzeci nielegalny jest wlascicielem domu Procentowo wiecej obywateli wynajmuje niz nielegalnych

  Reply this comment
 5. Wojtek
  Wojtek 26 sierpnia, 2019, 22:01

  Stefan masz

  na mysli chyba tylko Chicago i okolice , moze jeszcze w srodowisku Latynosow to jeszcze wystepuje ale obecnie wszystko sie zmienia i to drastycznie i blyskawicznie ,ICE robi „naloty”wszedzie a taki co ma nieruchomosc i ICE go ” zamknie” i deportuje straci wszystko , jak ma kogos znajomego lub rodzine to przynajmniej ktos pomoze mu to sprzedac jak nie panstwo to skonfiskuje a znam taki przpadek wsrod Polskiej rodziny , Zona z dziecmi wrocily do Polski , faceta aresztowali agenci ICE i deportowali a dom skonfiskowali bo im o tym powiedzial

  Reply this comment
 6. Stefan
  Stefan 28 sierpnia, 2019, 22:36

  Wojtek chyba na Fox News Trump deportowal mniej nielegalnych niz Obama Sprawdz google

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*