Nieruchomości: ceny w górę, liczba transakcji w dół

fot.Eric Allix Rogers/Flickr

fot.Eric Allix Rogers/Flickr

Na koniec roku 2015 chicagowski rynek nieruchomości zanotował wzrost cen domów i mieszkań, przy jednoczesnym spadku liczby transakcji kupna i sprzedaży.

Jak wynika z analizy lokalnego rynku nieruchomości, przeprowadzonej przez The Illinois Association of Realtors, ceny domów i mieszkań wciąż wzrastają. Raport, który zestawia ceny w metropolii chicagowskiej obejmuje powiaty: Cook, DeKalb, DuPage, Grundy, Kane, Kendall, Lake, McHenry i Will. W porównaniu do cen sprzed roku, nieruchomości w aglomeracji chicagowskiej podrożały średnio o 7,9 procent. Średnia cena domu wynosi obecnie 196 tys. dolarów.

Wraz ze wzrostem cen zmalała liczba transakcji. W listopadzie 2015 r. sprzedano 6836 domów i mieszkań, to o 279 mniej niż w listopadzie roku 2014. Spadek sprzedaży to przede wszystkim efekt coraz mniejszej liczby domów odebranych przez banki i wystawionych na sprzedaż.

W Chicago wzrost cen nieruchomości wyniósł 2,2 proc., a średnia cena domu to obecnie 235 tys. dolarów. Dodatkową dobrą wiadomością dla sprzedających i kupujących  jest skrócenie procesu kupna-sprzedaży. W zeszłym miesiącu proces ten trwał średnio 67 dni, w porównaniu do 74 dni w listopadzie 2014 roku.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*