Niepewna przyszłość reformy w chicagowskiej policji

Niepewna przyszłość reformy w chicagowskiej policji

Burmistrz Rahm Emanuel i szef chicagowskiej policji Eddie Johnson chcą kontynuować reformy zapoczątkowane w chicagowskiej policji na szczeblu federalnym, mimo poniedziałkowego memorandum wydanego przez ministra sprawiedliwości Jeffa Sessionsa, w którym nakazuje on przegląd wszystkich federalnych umów dotyczących reform podpisanych z byłą administracją.

W poniedziałkowej notatce Jeff Sessions ogłosił, że umowy zawarte przez administrację prezydenta Obamy będą dokładnie przejrzane przez jego dwóch zastępców. Tym samym nie jest pewne, czy zachowają one ważność.

W styczniu ówczesna minister sprawiedliwości USA Loretta Lynch zaprezentowała 161-stronicowy raport z trwającego ponad rok śledztwa w chicagowskiej policji, które wszczęto po wielu dniach protestów wywołanych ujawnieniem nagrania pokazującego zabicie przez białego policjanta czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda. Doszło do tego w 2014 roku. Na ujawnionym nagraniu widać, jak funkcjonariusz strzela do uzbrojonego tylko w nóż Afroamerykanina 16 razy. Śledztwo ujawniło poważne nieprawidłowości w policji w Chicago i zainicjowało reformy, które miały być nadzorowane na poziomie federalnym.

Ponieważ raport został opublikowany na krótko przed inauguracją Donalda Trumpa na prezydenta, egzekwowanie proponowanych w nim reform drogą sądową w związku ze zmianą administracji nie było do końca pewne.

(jm)

fot.Brett Gustafson/Wikipedia

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*