Niegroźni oskarżeni mogą wyjść bez kaucji

fot.AVNphotolab/123RF Stock Photos

Zgodnie z nowym planem prokurator stanowej powiatu Cook Kim Foxx, prokuratorzy powiatu zachęcają sędziów, aby wypuszczali na wolność do czasu rozprawy niegroźnych aresztantów – bez konieczności wpłacania kaucji.

Wśród nich są zatrzymani za kradzieże sklepowe i mniejsze przestępstwa narkotykowe, lecz również za napaści i pobicia – o ile nie mają przeszłości kryminalnej z użyciem broni.

W oświadczeniu wydanym 12 czerwca Foxx poinformowała, że przetrzymywanie w więzieniu przed wyrokiem dotyczy najczęściej najbiedniejszych oskarżonych, a nie tych, stanowiących największe zagrożenie dla społeczeństwa.

Podczas standardowego przesłuchania w sprawie kaucji prokuratorzy najpierw przedstawiają sędziemu zarzuty wobec oskarżonego, następnie wyszczególniają jego historię kryminalną, lecz zazwyczaj nie wypowiadają się w sprawie kaucji. Zgodnie z planem Foxx prokuratorzy mają teraz zabierać głos w tej sprawie oraz sugerować wypuszczenie niegroźnych oskarżonych za pisemnym zobowiązaniem pojawienia się na rozprawie.

Za zmianą systemu opowiadali się również szeryf powiatu Cook Tom Dart oraz szefowa rady powiatu Toni Preckwinkle twierdząc, że przetrzymywanie niegroźnych oskarżonych jest nieskuteczne i marnuje pieniądze podatnika.

(jm)

Categories: Chicago
Tags: cook, kaucja, powiat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*