Niedoszły zamachowiec aresztowany przez FBI

26-letni Shaker Masri z Chicago trafił do aresztu federalnego po tym, jak próbował wrócić do Somalii, gdzie planował udział w samobójczym ataku terrorystycznym. Niedoszłemu terroryście grozi 15 lat więzienia.

fot. Shaker Masri został w środę nad ranem aresztowany przez FBI

Masri jest oskarżony o materialne wspieranie i dostarczanie zasobów zagranicznym organizacjom terrorystycznym takim jak Al-Kaida czy Al-Shabaab, która jest grupą islamskich buntowników kontrolujących znaczne obszary Somalii. Mężczyzna ma także na swoim koncie używanie broni masowego rażenia poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Według informacji władz federalnych, Masri planował wyjazd do Somalii, aby dołączyć do jednej z grup terrorystycznych i dokonać samobójczego zamachu przeciwko „niewiernym”. Mężczyzna jest obywatelem USA. Mieszka w chicagowskiej dzielnicy Streeterville i pracuje w organizacji non profit.

Według federalnego aktu oskarżenia Masri prezentował „niezwykle agresywne” poglądy w kontaktach ze swoimi znajomymi. Przyznał też niegdyś, że chciał wziąć udział w dżihadzie przeciwko „niewiernym”.

Władze poinformowały, że Masri zamierzał opuścić Chicago i finalizował podróż do Somalii, kiedy został aresztowany we wtorek w nocy. Udało się go namierzyć dzięki nadzorowi elektronicznemu nad jego telefonem.

W środę rano Masri stanął przed sędzią Geraldine Soat Brown. Do jego następnego przesłuchania, które zaplanowane jest na poniedziałek, mężczyzna zostanie w areszcie Metropolitan Correctional Center bez możliwości wpłacenia kaucji.

Jeśli zostanie uznany za winnego, za każdy zarzut grozi mu do 15 lat więzienia.

MO (CBS)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*