„Nie” dla hazardu w Illinois

Gubernator Pat Quinn zawetował we wtorek ustawę zezwalającą na budowę na terenie stanu pięciu nowych kasyn. Jedno z nich miałoby powstać w Chicago. Gubernator uznał jednak, że legislacja nie wprowadza należytego nadzoru nad branżą hazardową i łamie etyczne standardy.

fot. Jamie Adams/ Gubernator Quinn zawetował ustawę przewidująca budowę nowych kasyn

Najważniejszymi zastrzeżeniami jakie Pat Quinn miał do uchwalonej w czerwcu przez stanową legislaturę ustawy, był brak należytej kontroli nad działalnością placówek hazardowych oraz fakt, iż legislacja nie zabraniała właścicielom kasyn dokonywania wpłat na rzecz politycznych kampanii. Gubernator podkreślał, że legislacja nie spełnia także odpowiednich standardów natury etycznej, jakich należałoby oczekiwać w przypadku prowadzenia działalności o hazardowym.

„Nasz stan nigdy nie powinien zgodzić się na ustawę, która pozostawia luki prawne dla gangsterów” – powiedział we wtorek wetując ustawę Pat Quinn.

Ustawa zwiększałaby liczbę kasyn w Illinois z 10 do 15. Jedno z nich miałobypowstać na terenie Chicago i byłoby pierwszą tego typu placówką w mieście. Legislacja przewidywała również ustawienie maszyn do gier hazardowych przy torach wyścigowych.

Aby odrzucić weto gubernatora i wprowadzić w życie ekspansję hazardu w Illinois ustawodawcy potrzebują większości 3/5 głosów. Przewodniczący stanowej Izby Reprezentantów Michael Madigan, w rozmowie z Reuterem przyznał, że nic nie wskazuje na to, aby udało się zebrać tak dużą liczbę głosów i odrzucić weto.

Według danych zrzeszenia operatorów kasyn, z tytułu miejskich i stanowych podatków placówki te wygenerowały w ubiegłym roku 489 milionów zysku dla lokalnych władz. Zwolennicy ustawy podkreślali, że wpływy z działalności hazardowej byłyby gigantycznym zastrzykiem dla pustej stanowej kasy. W pięciu nowych kasynach zatrudnienie znalazłoby także co najmniej kilka tysięcy osób.

Quinn przekonuje jednak, że pieniądze pochodzące z hazardu nie mogą być jedynym sposobem na rozwiązanie fiskalnych problemów stanu.

in

 

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

 1. Mada_Faka
  Mada_Faka 29 sierpnia, 2012, 20:30

  za takie ruchy powinni gosci na tac zkach wywiezc. siedzac w chicago i mowic o nermach etycznych czy moralnych:-) skorumpowane do szpiku miasto z unia drazaca jego wszystkie konta bankowe. jego nie interesuje ze gigantyczna kasa nie wplynie teraz do miasta, gdyz zawsze gdy jej brakuje to szaraczkom podnosi lub dodaje sie nowe podatki. witamy w swiecie „myslacych inaczej ” demokratow 🙂 dalej barany glosujecie na nich a pozniej do lusienki dzwoncie ze wasze rachunki petle na szyjach wam zaciskaja

  Reply this comment
 2. eldorado
  eldorado 30 sierpnia, 2012, 10:54

  Czy zezwalanie na podnoszenie cen paliwa i gnębienie mieszkańców Illinois coraz większymi podatkami jest etyczne panie gubernatorze? Proponuje przejechać się stanową I-88 $3.60 za bramki i nie jeden raz na odcinku 70 mil do tego na remontowanej autostradzie, nieźle kogoś pogięło.
  Lewaki obedrą nas ze skóry bo nieetyczne jest pobieranie podatków od hazardu. Co za hipokryzja.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*