Nie będzie podatku od przejechanych mil

fot.Andrew Gombert/EPA

fot.Andrew Gombert/EPA

W Illinois nie będzie podatku od przejechanych mil. Pomysłodawca projektu, przewodniczący Senatu stanowego John Cullerton, wycofał się ze swojej propozycji.

Podatek od przejechanych mil miał sfinansować naprawy dróg i mostów w całym stanie, ponieważ znacznie zmalały fundusze na ten cel, pochodzące z podatku od benzyny; spada bowiem zużycie paliwa w wyniku coraz większej popularności samochodów o napędzie hybrydowym lub elektrycznym.

Na swoim profilu facebookowym polityk zamieścił oświadczenie, w którym podziękował mieszkańcom Illinois za konstruktywne opinie dotyczące uzyskania funduszy na remonty dróg. Jak podkreślił, weźmie pod uwagę te komentarze podczas prac legislacyjnych. Zapewnił jednak, że proponowana przez niego ustawa o podatku od przejechanych mil (SB3267) nie będzie rozpatrywana przez Senat.

W myśl tej ustawy kierowcy płaciliby podatki od rzeczywistej długości pokonanego dystansu po zainstalowaniu specjalnego licznika lub płaciliby ryczałt za 30 tys. mil przejechanych w ciągu roku, bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń.

Tymczasem w parlamencie Illinois pojawiła się nowa propozycja zwiększenia funduszy na remonty dróg: podatek od sprzedaży benzyny do 30 centów za galon.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*