Nie będzie nowego wyroku dla Jasona Van Dyke’a

Nie będzie nowego wyroku dla Jasona Van Dyke’a

Sąd Najwyższy Illinois odrzucił petycję prokuratorów podważającą wyrok byłego chicagowskiego policjanta.

We wtorek 19 marca Sąd Najwyższy Illinois odrzucił petycję prokuratora generalnego Illinois Kwame Raoula i specjalnego prokuratora Josepha McMahona, wyznaczonego do sprawy byłego chicagowskiego policjanta, o zmianę wyroku dla Jasona Van Dyke’a.

W złożonym 11 lutego wniosku prokuratorzy domagali się, aby Sąd Najwyższy Illinois nakazał sędziemu Vincentowi Gaughanowi wydanie wyroku z uwzględnieniem 16 zarzutów napaści zbrojnej, a nie tylko zarzutu morderstwa drugiego stopnia.

W październiku ub. r. ława przysięgłych uznała byłego policjanta Jasona Van Dyke’a winnym morderstwa drugiego stopnia oraz 16 zarzutów napaści zbrojnej w związku z zastrzeleniem w 2014 r. czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda.

W styczniu prowadzący sprawę sędzia Vincent Gaughan skazał Van Dyke’a na 81 miesięcy więzienia (niecałe 7 lat). Przy ogłaszaniu długo oczekiwanego wyroku sędzia uwzględnił tylko zarzut morderstwa drugiego stopnia, uzasadniając, że jest on poważniejszy, a zarzuty napaści zbrojnej powinny być do niego włączone.

Prokuratorzy twierdzili, że zgodnie z prawem stanowym Illinois to zarzut napaści zbrojnej jest poważniejszy, bo niesie ze sobą karę od 6 do 30 lat więzienia.

Do zabójstwa McDonalda doszło 20 października 2014 r. na południu Chicago. Sprawa stała się głośna i wywołała falę protestów po publikacji w 2015 roku nagrania z policyjnej interwencji. Na nagraniu widać, jak Laquan McDonald odchodzi od policjantów odwrócony plecami, kiedy trafiają go kule wystrzelone przez Jasona Van Dyke’a.

W zeszłym tygodniu obrońcy byłego policjanta poinformowali również, że Jason Van Dyke został przeniesiony do więzienia federalnego w Otisville w stanie Nowy Jork, zwanego przez niektórych „zamkiem za kratkami”.
(jm)

Na zdjęciu: Jason Van Dyke

fot.ANTONIO PEREZ/CHICAGO TRIBUNE/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*