New City: Festiwal Filmu Polskiego najlepszym międzynarodowym festiwalem w Chicago

New City, renomowany i popularny tygodnik inteligencji chicagowskiej, uznał w swoim tegorocznym plebiscycie Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce za Najlepszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago. W werdykcie podkreślono, że wszechstronny program festiwalu pozwala na śledzenie twórczości uznanych polskich filmowców, jak również zapoznawanie się z nowymi nazwiskami w polskim kinie. Zaznaczono zasługi festiwalu dla promocji kina europejskiego. Za fakt wart szczególnego podkreślenia uznano wsparcie polskich instytucji rządowych w promocji własnej kinematografii.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce istnieje od roku 1989, czasu transformacji systemu politycznego w Polsce. W ciągu 24 edycji festiwal w ramach swoich programów pokazał ponad 1 200 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Impreza dała początek wielu cyklicznym przeglądom polskiego kina, m.in. w Seattle, Los Angeles, Houston, Ann Arbor, Rochester, Madison itd. Festiwal gościl blisko 700 przedstawicieli polskiego środowiska filmowego i artystów filmowych pochodzenia polskiego z całego świata.

Uznany przez New York Times przy okazji 50-lecia Festiwalu w Cannes za jeden z pięciu najważniejszych programów promocji filmu europejskiego w Stanach Zjednoczonych, określony przez Chicago Tribune jako chicagowska historia sukcesu, nagrodzony m.in. prestiżowymi wyróżnieniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Amerykańskiej Akademii Filmowej, Miasta Chicago, Festiwal pokazuje rokrocznie ponad 70 polskich filmów. O dużym zainteresowaniu festiwalem świadczy patronat znaczących stacji polskich i amerykańskich, m.in. Telewizji Polskiej S.A., itvn, sieci telewizyjnej Comcast, stacji telewizyjnej ABC, Screen International itd. W tym roku materiały o festiwalu pojawiły się także w Japonii i Singapurze.

Society for Arts, główny organizator festiwalu, od ponad ćwierćwiecza z powodzeniem bierze aktywny udział w kampaniach oskarowych polskich filmów, jak również w kampaniach polskich twórców filmowych. Współpracuje ze znaczącymi firmami public relations przy promocji polskich filmów w Ameryce. Prowadzi dystrybucje filmów polskich, które pokazywane są zarówno w szerokim rozpowszechnianiu, jak również w ośrodkach polonijnych, na uniwersytetach i w sieci kin arthousowych.

Głównymi sponsorami tegorocznego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Senat RP, Muvico Theatres, Startech Glass, Dishnet i State Farm.

Informacja biura Festiwalu 

Categories: Chicago, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*