Nauczyciel sprawdzi twój Facebook. W świetle prawa

Nauczyciel sprawdzi twój Facebook. W świetle prawa

Od nowego roku nauczyciele mają prawo sprawdzania uczniowskich kont w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by zapobiegać cyberbullyngowi.  Regulacja, która weszła w życie w Illinois z początkiem 2015 r. dotyczy wszystkich szczebli szkolnictwa. W tym tygodniu władze oświatowe rozesłały oficjalne listy, wyjaśniające  zasady działania nowych przepisów. 

Zgodnie z nowym prawem zarządy szkół i uczelni wyższych mogą zażądać od ucznia lub studenta hasła do jego konta społecznościowego, jeśli jest podejrzany o cyberbullying, a więc prześladowanie w sieci kolegi czy koleżanki. Hasło musi być ujawnione nawet w przypadku, gdy kwestionowanych przez władze oświatowe wpisów dokonano w prywatnym czasie.

Wymóg budzi mieszane uczucia. Zwolennicy chwalą go jako skuteczne narzędzie z cyberbullyingiem, przeciwnicy postrzegają jako poważne naruszenie prawa do prywatności.

Student uczelni wyższej Nathan Sterling powiedział telewizji Fox, że powinien być wyraźny rozdział między tym, co się dzieje na terenie uniwersytetu, a tym, co się robi w prywatnym czasie po zajęciach, na własnym gadżecie elektronicznym.

Regulacja weszła w życie 1 stycznia  niezauważona w powodzi ponad dwustu nowych ustaw.

(ao)

fot.geralt, Simon/pixabay.com

Categories: Chicago

Comments

  1. Arek
    Arek 21 stycznia, 2015, 17:07

    Nie wierzę! Takie rzeczy są możliwe? To totalna głupota i moim zdaniem nie powinno się pozwalać na to ot tak… Rozumiem, przy naprawdę dużym podejrzeniu, graniczącym z pewnością, tak tylko dla potwierdzenia. Ale wtedy powinny się zająć tym odpowiednie organy, a nie nauczyciel… Nauczyciel ma uczyć!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*