Naloxone ratuje życie narkomanów

Naloxone ratuje życie narkomanów

W powiecie Lake od Bożego Narodzenia policjanci uratowali sześć osób, które przedawkowały heroinę. To efekt wyposażenia policji w środek, który odwraca działanie narkotyku – Naloxone.

Wszyscy uratowani narkomani to ludzie w wieku od 22 do 29 lat. W zeszłą środę, 11 marca, policjanci podali Naloxone dwóm osobom: 25-letniemu mężczyźnie i 28-letniej kobiecie. Natychmiast zaczęli oddychać, zaraz potem odzyskali przytomność.

W listopadzie zeszłego roku policjanci z powiatu Lake zostali wyposażeni w Naloxone oraz przeszkoleni w używaniu tego środka. Naloxone jest podawany w formie sprayu, aplikowany do nosa ofiary. Narkomani po przedawkowaniu heroiny tracą przytomność, często zatrzymuje się akcja oddechowa. Wtedy o życiu albo śmierci decydują minuty. Policjanci patrolujący okolicę najczęściej są na miejscu zdarzenia przed przyjazdem służb medycznych.

Akcja Opioid Initiative, dzięki której policja w powiecie Lake używa Naloxonu, budziła wiele kontrowersji. Oponenci krytykowali ją, wskazując na spore koszty i pytając o źródła finansowania.

Środki na program ratowania narkomanów pochodzą ze zbiórek niedochodowej organizacji skupiającej rodziny osób z powiatu Lake, które śmiertelnie przedawkowały heroinę. Sam lek – 6 tys. zestawów o wartości 1,4 mln dol., został powiatowi ofiarowany przez farmaceutyczny koncern Kaleo Pharma. Policjanów trenowali specjaliści z lokalnych ośrodków leczenia i zapobiegania uzależnieniom. Dzięki temu, program stosowania Naloxonu został stworzony bez sięgania po pieniądze podatników.

(gd)

fot.Connecticut Dept. of Menthal Health and Addiction Services

Categories: Chicago

Comments

  1. zenek
    zenek 30 września, 2017, 20:46

    miała byc selekcja naturalna to nie muszą ich ratować

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*