Na Milwaukee Ave. zostają cztery pasy ruchu

Na Milwaukee Ave. zostają cztery pasy ruchu

Miejski departament transportu podjął decyzję: na ruchliwym odcinku ulicy Milwaukee w dzielnicy Jefferson Park – pozostaną cztery pasy ruchu – poinformował w miniony piątek radny 45. okręgu John Arena.

Projekt stworzenia chronionych ścieżek rowerowych kosztem likwidacji jednego pasa ruchu po każdej stronie ulicy napotkał na zdecydowany sprzeciw mieszkańców dzielnicy i właścicieli firm. Startujący ponownie w najbliższych wyborach na stanowisko radnego w 45. okręgu John  Garrido zebrał 4 tys. podpisów pod petycją sprzeciwiającą się zwężeniu przepustowości ruchliwej alei.

Jak informuje portal DNA.info projekt, będący częścią większego miejskiego przedsięwzięcia, mającego podnieść bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, zostanie wdrożony w ograniczonej formie, bez najbardziej kontrowersyjnego punktu.

Powstaną więc dodatkowe przejścia dla pieszych, poszerzone zostaną pasy ruchu dla rowerów, zostanie wprowadzona koordynacja sygnalizacji świetlnej.

„Nie psujmy dobrego na rzecz lepszego” – skomentował decyzję departamentu transportu radny Arena, który wyjaśnił, że upieranie się przy wersji redukcji dwóch pasów wymagałoby dodatkowych badań, mających wykazać czy wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa pieszych i jednośladów. To opóźniłoby rozpoczęcie modernizacji oraz zwielokrotniłoby koszty, a nawet zagroziłoby federalnemu grantowi, który ma pokryć 80 proc. z półtoramilionowego projektu.

Sprawa zmian na ruchliwym odcinku Milwaukee Ave., po którym każdego dnia przejeżdża 20 tys. samochodów, jest jedną z kluczowych kwestii zbliżających się wyborów. John Garrido, który przegrał ostatni wyścig wyborczy z Johnem Areną, komentując z zadowoleniem decyzję władz miasta powiedział: „Mimo, iż radny Arena jasno daje do zrozumienia, że nie zgadza się z tą decyzję i niechętnie zdejmuje ją ze stołu, dla całej naszej lokalnej społeczności to najlepsze, co się mogło zdarzyć”.

Według departamentu transportu pomiędzy 2008 a 2012 rokiem na odcinku Milwaukee Ave. w dzielnicy Jefferson Park wydarzyło się 910 wypadków. Ponad 40 proc. z nich to kolizje, w których poszkodowanymi byli piesi i rowerzyści. Według tych samych badań, aż 75 proc. kierowców przekracza na Milwaukee Ave. dozwoloną prędkość 30 mil na godzinę.

Departamentowi nie udało się jednak zbadać, czy ograniczenie ilości pasów przełożyłoby się na mniejszą ilość wypadków.

(mb)

Na zdj.: skrzyżowanie ulic Milwaukee i Ainslie w dzielnicy Jefferson Park w Chicago fot.Google Map

 

 

 

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*