Muzeum Lucasa powstanie w Waukegan?

George Lucas (z lewej) ze Szturmowcem, bohaterem "Gwiezdnych Wojen" fot.Richard Lewis/EPA

George Lucas (z lewej) ze Szturmowcem, bohaterem „Gwiezdnych Wojen” fot.Richard Lewis/EPA

Wobec nikłych perspektyw budowy muzeum George’a Lucasa w Chicago, władze Waukegan zwróciły się do autorów projektu o przeanalizowanie propozycji tego miasteczka.

Burmistrz Waukegan Wayne Motley zaapelował do Mellody Hobson, chicagowskiej biznesmenki i żony twórcy „Gwiezdnych wojen” o rozważenie oferty usytuowania muzeum Lucasa nad brzegiem jeziora Michigan w Waukegan na północnym przedmieściu Chicago.

Motley wyjaśnił, że liczące prawie 90 tys. mieszkańców miasto dokonuje radykalnej przebudowy niegdyś przemysłowego nabrzeża. – Wśród powstających placówek handlowych i domów mieszkalnych znajdzie się miejsce dla Lucas Museum of Narrative Art, obiektu, który zwiększy atrakcyjność nabrzeża i przyciągnie tysiące turystów – stwierdza burmistrz w przedłożonej propozycji.

Oferta Waukegan została wydana po ostrzeżeniu chicagowskiej organizacji ekologów Friends of the Parks, która zagroziła zaskarżeniem w sądzie każdego planu budowy muzeum Lucasa nad jeziorem Michigan w Chicago, jeśli teren obiektu będzie znajdował się na wschód od arterii Lake Shore Drive.

Decyzja Friends of the Parks oznacza, że pomysłodawcy muzeum rozważą oferty innych wielkich metropolii – stwierdza Hobson w wydanym oświadczeniu. Hobson nie skomentowała jeszcze propozycji wysuniętej przez władze Waukegan.

Obecnie toczy się dyskusja, czy władze Chicago powinny ugiąć się pod presją Friends of the Parks. 4 maja biuro burmistrza Emanuela wydało komunikat prasowy, w którym oznajmiło, że jednak nie ustąpi ekologom i skieruje sprawę do federalnego sądu apelacyjnego. Jak stwierdził Emanuel, projekt muzeum jest zbyt cenny, by Chicago mogło go utracić. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*