Modernizacji sieci gazowej miała kosztować 2,5 mld. Gazownia Peoples Gas już przekroczyła 8 mld

Lisa Madigan fot.Lonnie Tague/Department of Justice/Wikipedia

Lisa Madigan fot.Lonnie Tague/Department of Justice/Wikipedia

Prokurator generalna Illinois Lisa Madigan wystąpiła z apelem o przeprowadzenie śledztwa w sprawie stale rosnących kosztów projektu modernizacji infrastruktury dostawcy gazu Peoples Gas.

– Audyt jednoznacznie wykazał, że Peoples Gas nie wie, co robi i obciąża odbiorców wysokimi kosztami za realizację projektu, który się wymknął już dawno spod kontroli – stwierdza Madigan w komunikacie prasowym.

The Accelerated Main Replacement Program mający na celu modernizację sieci przesyłowej, którą gaz jest dostarczany do domów, Peoples Gas rozpoczął w 2011 roku. Biuro prokuratora przypomina, że koszt inwestycji wstępnie oceniano na 2,5 mld dolarów. Tymczasem najnowsze szacunki wskazują, że koszt projektu przekroczył już 8 mld dol. i stale rośnie.

Ciężar zawyżonych kosztów ponoszą odbiorcy gazu. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci ok. 7,7 tys. dol. w ciągu najbliższych 20 lat, w ciągu których inwestycja będzie realizowana – ocenia biuro prokurator Madigan, publikując raport audytora zatrudnionego na zlecenie Illinois Commerce Commission.

Prokurator generalna złożyła już wniosek do ICC o rozpoczęcie śledztwa w sprawie niezwykle kosztownego programu modernizacji infrastruktury gazowej. Madigan zarzuca, że firma People Gas świadomie ukrywała informacje o kosztach projektu, które wynoszą już ponad 8 mld dolarów.

Dyrekcja firmy gazowniczej zapowiedziała przedstawienie nowych szacunków pod koniec miesiąca. Zapewniła jednocześnie, że współpracuje ze wszystkimi agencjami rządowymi. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*