Miłość do pociągów przezwyciężyła chorobę

Miłość do pociągów przezwyciężyła chorobę

Dwunastoletni Andrew Gray z McHenry urodził się z zaburzeniem rozwoju i do ukończenia 4 lat nie mówił. Dla otoczenia otworzyło go zamiłowanie do kolei, o którym może mówić bez końca.

 Andrew cierpi na zespół Aspergera, który charakteryzują: trudne nawiązywanie znajomości, reakcje nieadekwatne do sytuacji społecznej, mała elastyczność w myśleniu i sprecyzowane, obsesyjne zainteresowania. Poziom inteligencji chorych mieści się w granicach normy.

 Andrew wyznaje, że lubi mówić o pociągach z każdym, kto chce słuchać. Czasem mówi ponad głowami ludzi, bo nie może się powstrzymać przed przekazywaniem ogromu swojej wiedzy.

NBC Chicago informuje, że chłopiec jest najmłodszym członkiem Lake County Model Railroad Club, do którego należy również jego ojciec. Prezes klubu podziwia jego szybkie przyswajanie sobie informacji, które Andrew „wchłania jak gąbka”.

 Porannym rytuałem dwunastolatka w drodze do szkoły jest oglądanie przejeżdżających przez miasto pociągów. Natomiast jego najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę jest dodatkowy element do posiadanego modelu kolejki.

Andrew jeździł już pociągami muzeów kolejowych w Union w Illinois, w Green Bay w Wisconsin i Cog Railway w New Hampshire. Wie, co chce robić, kiedy będzie dorosły – jego marzeniem jest prowadzenie własnego sklepu z modelami kolei, albo praca w takim miejscu.

(kc)

fot.Ewa Malcher

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*