Miejskie koledże nie wpuszczą ICE

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

W związku z zaostrzeniem wdrażania przez służby imigracyjne ICE zaostrzonych przepisów władze miejskich uczelni publicznych w Chicago zajęły stanowisko w tej sprawie.

W liście rozesłanym do swoich studentów 15 marca władze przypominają, że kampusy siedmiu uczelni miejskich pozostają otwarte dla wszystkich bez względu na status imigracyjny. Podanie statusu nie jest wymagane przy składaniu podań do wybranej szkoły, a służby imigracyjne (Immigration and Custom Enforcement, ICE) mogą wejść na kampus tylko w ograniczonych sytuacjach. Jednocześnie administracja uczelni przypomina, że zobligowana jest do przestrzegania lokalnych, stanowych i federalnych przepisów.

Ponieważ w świetle prawa federalnego studencki kampus kwalifikuje się jako teren specjalny (tzw. sensitive location), aresztowania, przesłuchania i przeszukiwania przez służby ICE mogą odbywać się tylko za okazaniem odpowiedniego nakazu sądowego lub upoważnienia wydanego przez wyższego urzędnika ICE lub Departament Bezpieczeństwa Narodowego. W pozostałych przypadkach działania ICE na terenie kampusu możliwe są tylko w wyjątkowych okolicznościach – jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub szkody mienia. I tylko w takich sytuacjach administracja uczelni zezwoli służbom ICE na wejście do swoich budynków.

Jednocześnie władze poinstruowały personel wszystkich siedmiu koledżów, aby w razie wizyty ICE pracownicy natychmiast kontaktowali się z rekorem oraz służbami bezpieczeństwa danej uczelni, którzy bezpośrednio zajmą się sprawą.

W e-mailu znalazła się również lista źródeł i miejsc, gdzie zaniepokojeni sytuacją imigracyjną w kraju studenci mogą szukać pomocy.
(jm)

Categories: Chicago

Comments

  1. Kasia
    Kasia 16 marca, 2017, 18:52

    Ale jest potrzebne jezeli sklada sie na dofinansowanie!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*